Sadzonki krzewów jagodowych na ExpoSE

Sadzonki aronii w Niemczech często dostępne są w doniczkach
Targi ExpoSE zdominowane były przez sadzonki truskawek (więcej o ich ofercie będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik” 1/2017), ale zwiedzający mogli także uzyskać informacje dotyczące krzewów borówki wysokiej, derenia czy czarnego bzu.

Szeroka oferta odmian borówki

ExpoSE 9
Ronnie Kersten z Driesvenplant B.V.

Jedną z firm prezentujących sadzonki krzewów jagodowych była firma Driesvenplant B.V. wyspecjalizowana w zaopatrywaniu plantatorów w dobrej jakości sadzonki borówki wysokiej. Oferta odmian składa się 9 propozycji. Najwcześniejsze to ‘Duke’ i ‘Huron’, których owocowanie trwa ok. 4 tygodni począwszy od 26. tygodnia, czyli końca czerwca. Najpóźniejsze są ‘Last Call’ i ‘Aurora’, których uprawa pozwala wydłużyć zbiory do 36., 37. tygodnia. Poza wspomnianymi w ofercie firmy są też ‘Topshelf’, ‘Blue Ribbon’, ‘Draper’, ‘Cargo’ i ‘Liberty’. Odmiany te plonują w kolejności, w której zostały wymienione, i mogą zapewnić plantatorom wysoki wolumen produkcji w sezonie, tak rozłożonej, że nie generuje gwałtownego i krótkotrwałego zwiększenia zapotrzebowania na siłę roboczą. Daje za to szanse na zapewnienie odbiorcom dostaw przez blisko trzy miesiące, bez konieczności budowy chłodni.

Bogata galanteria jagodowa

Bogatą ofertę sadzonek krzewów jagodowych przedstawiła szkółka Kordes
Bogatą ofertę sadzonek krzewów jagodowych przedstawiła szkółka Kordes

Zróżnicowaną ofertę sadzonek krzewów jagodowych ma przedsiębiorstwo Kordes. Obejmuje ona sadzonki aronii, malin i jeżyn, rokitnika zwyczajnego, jagody kamczackiej, kolcowoju chińskiego (goji), czarnego bzu, borówki wysokiej, świdośliwy, derenia jadalnego i cytryńca chińskiego. Być może już niedługo plantatorzy zaczną niektóre z tych dość egzotycznych gatunków postrzegać jako szanse na dywersyfikację podaży i zarobek. Na przykład, czarny bez nie jest rośliną o wysokich wymaganiach uprawowych, a odmiana ‘Haschberg’ oferowana przez firmę Krodes może dać plon 25 t/ha. Początek zbiorów przypada w tym przypadku na połowę sierpnia, a prowadzi się je ręcznie za pomocą sekatorów lub maszynowo – kombajnem przystosowanym do zbioru aronii. Inne odmiany czarnego bzu w ofercie tego niemieckiego przedsiębiorstwa to ‘Haidegg17’ i ‘Sampo’. Ta ostatnia, w przeciwieństwie do poprzednio wymienionych wyselekcjonowanych w Austrii, pochodzi z Danii. W sprzyjających warunkach jest jeszcze bardziej plenna, a jej owoce cechują się dobrym smakiem.Poprzedni artykułTSW 2017 z rekordową ofertą – warto tam być!
Następny artykułOwoce jagodowe znane i lubiane także w Meksyku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj