Sprawdzone i nowe produkty od SAP

Małe opryskiwacze Agrola z mikrociągnikami Kubota dają możliwość opryskania plantacji nawet tuz przed zbiorami

Podczas warszawskiego spotkania prasowego Sumi Agro Polska przedstawiciele firmy mówili o sprawdzonych i popularnych produktach, zwłaszcza o tym jaka jest przyszłość ich stosowania w Unii Europejskiej. Przedstawiciele podmiotu podzielili się także informacjami o nowych produktach, które dopiero co trafiły lub niebawem pojawią się w sprzedaży. Omawiane produkty nadają się do wykorzystania w produkcji konwencjonalnej, a niektóre z nich, także w ekologicznej.

Ważność rejestracji wybranych ś.o.r. i nowy produkt wart uwagi

Paweł Banach informował o zagadnieniach związanych z rejestracją produktów SAP

Paweł Banach z SAP mówił o kwestiach związanych z rejestracjami kluczowych produktów. W obrocie pozostanie Topsin 500 SC. Ważność jego bardzo szerokich rejestracji upływa 17.11.2022 roku. Także wciąż będzie można legalnie stosować Yamato 303 SE. Ma on szerokie zastosowanie w uprawach jagodowych. Podobnie jak Topsin 500 SC zawiera tiofanat metylu, ale w połączeniu z dodatkową substancją – tetrakonazolem. Jego rejestracja ważna jest do 30.04.2021. Z grupy insektycydów Mospilan 20 SP posiada rejestrację do 30.04.2019 roku. Zostanie ona przedłużona. Produkt w swym składzie zawiera acetamipryd, który jak poinformował prelegent, ponownie uzyskał dopuszczenie do stosowania na terenie UE przez kolejne 15 lat.  Podobna sytuacja dotyczy preparatu Inazuma 130 WG, który poza acetamiprydem zawiera lambda cyhalotrynę. Na rynek trafił też w 2018 roku nowy produkt – Izonet Z. To bloker feromonowy, który likwiduje populacje przeziernika porzeczkowego w uprawie porzeczki czarnej i porzeczek kolorowych oraz agrestu. Działa nieprzerwanie przez okres 6 miesięcy.

Biostymulatory redukujące skutki stresu 

Urszula Filipecka prowadziła spotkanie i wygłosiła prelekcję o biostymulatorach

Marta Strzelecka-Berek i Urszula Filipecka przedstawiły informacje dotyczące nowych produktów, które w sezonie 2019 będą dostępne dla plantatorów. SAP wprowadza na rynek 4 nowe biostymulatory do wykorzystania w uprawach rolniczych i sadowniczych. Są one pochodzenia roślinnego. Posiadają certyfikację niezbędną do ich stosowania w uprawach ekologicznych. Pierwszym z nich jest Kaishi. Zawiera on aminokwasy  powstałe na drodze hydrolizy enzymatycznej. Jego użycie stymuluje roślinę do regeneracji po okresie stresu, ale także stymuluje wzrost i rozwój, łagodzi skutki uszkodzeń herbicydowych, poprawia plonowanie i zwiększa akumulację biomasy. Może być stosowany m.in. w biostymulacji warzyw uprawianych z siewu i drzew owocowych. Zaleca się jego aplikację po wystąpieniu stresu. Kolejnym produktem jest Shigeki. To stymulator rozwoju roślin w warunkach stresowych. Zawiera on ekstrakt z alg morskich oraz mikroelementy, takie jak bor, molibden, miedź, żelazo, mangan oraz cynk. Może on być stosowany m.in. w uprawie krzewów jagodowych i warzyw z siewu lub rozsady. Najlepiej użyć go 2-5 dni przed spodziewanym wystąpieniem stresu.

Biostymulacja w kierunku większych plonów

Kolejny interesujący produkt to Kinactiv Initial. To rozwiązanie łączące aminokwasy i i ekstrakt z alg morskich. Poprawia on zapylenie, polepsza wzrost owoców. Najlepiej więc użyć go przed kwitnieniem i w okresie zawiązywania owoców.  Ma w swym składzie także azot, fosfor, potas i molibden. W uprawie jagodowych można wykonać 3 zabiegi w sezonie, w przypadku warzyw 3 do 4. Kinactiv Fruit to stymulator rozwoju owoców. Składa się z L-aminokwasów, a dodatkowo zawiera liczny katalog makro i mikroelementów. Doradcy SAP zalecają jego stosowanie od fazy zawiązywania owoców do czasu ich wybarwiania. Na plantacjach jagodowych powinien być stosowany 3 krotnie w dawce 3 l/ha, podobnie w uprawie warzyw, choć tam dawkę można zmniejszyć o 1 l/ha.

Prelegenci odpowiadali na pytania dotyczące ich wystąpień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here