Polowa uprawa truskawek w technologii węglowej

Firma Carbohort jest bardzo aktywna w zakresie dostarczana ogrodnikom podłoży uprawowych i innych jeszcze rozwiązań opartych na węglu. Część z nich można wykorzystywać w uprawie truskawek. Dotyczy to zarówno produkcji pod osłonami jak i w otwartym gruncie. Właśnie na jednej z polowych kwater Sylwia Gabrysz z Carbohort-u opowiedziała więcej o tym jak technologia węglowa wpływa na rozwój roślin i ich produktywność.

Udane truskawki nawet na stanowisku dalekim od optymalnego

Znajdujemy się na jednej z polowych plantacji odmiany ‘Grandarosa’ pod Wrocławiem. Sadzonki miniplug zostały wysadzone na niskich zagonach uformowanych na łącznym areale wynoszącym ok. 2 ha. Pomimo, że ziemia tu jest ciężka i zlewna, to rośliny posadzone w sierpniu zeszłego roku prezentują się tu bardzo dobrze. Gospodarz regularnie stosuje Carbohumic i inne jeszcze preparaty organiczne zawierające kwasy humusowe. To sprawiło, że choć ta odmiana preferuje stanowiska lżejsze, o bardziej przepuszczalnych glebach, to przy właściwej strategii nawożenia, zwłaszcza azotowego, rezultaty produkcyjne tu osiągane są bardzo dobre – mówiła S. Gabrysz.

Przygotowania do zimy

W dalszej części swej wypowiedzi specjalistka omówiła zabiegi pozbiorcze oraz przygotowania do zimowania roślin. Podjęto m.in. decyzję o niewykaszaniu liści. W wielu gospodarstwach czyni się to niejako automatycznie. W tym jednak przypadku lustracja roślin po zbiorach dowiodła dobrej ich kondycji i zdrowotności. Do połowy października zaaplikowano tu 150 l/ha preparatu Carbohumic. W drugiej połowie tego miesiąca podana została ponadprogramowa, ostatnia dawka wynosząca 20 l/ha. Według S. Gabrysz ‘Grandarosa’ w sposób widoczny reaguje na aplikacje tego produktu, więc jest ona zasadna. W zakończonym sezonie plon na jedną roślinę wyniósł 650 g, co w warunkach tego gospodarstwa uznane zostało za rezultat zadowalający.

Więcej na filmie

Zapraszamy na poniższy film. Oglądając go będzie można przekonać się naocznie w jakiej kondycji była wizytowana plantacja. Będzie można także pokusić się o spekulacje dotyczące jej produktywności w następnym roku.Poprzedni artykułSpożycie borówki w Europie. Trend jest pozytywny
Następny artykułMalinowe ambicje Kosowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj