Uprawa truskawek w firmie Böckmann w Niemczech

Flair w uprawie gruntowej
Niemieckie dni z uprawą truskawek hodowli firmy Flevo Berry odbywały się kolejny raz w gospodarstwie Böckmann w regionie Osnabrück. Tegoroczne spotkanie zorganizowano 24 maja. W tym czasie dobiegały końca zabiory truskawek odmiany 'Flair’ w tunelach. Zaczynano natomiast zbiór owoców tej odmiany uprawianych pod agrowłókniną w gruncie. Tegoroczne spotkanie było zatem okazją do zapoznania się z plonowaniem tej odmiany uprawianej w różnej technologii oraz kilkoma nowościami testowanymi w tym niemieckim gospodarstwie jeszcze pod numerami.

W firmie Böckmann, truskawki w tym roku rosną na około 100 ha
W firmie Böckmann, truskawki w tym roku rosną na około 100 ha

scorpion-topas-truskawka_V2

W firmie Böckmann, truskawki w tym roku rosną na około 100 ha z czego 8 ha stanowią uprawy realizowane w solowych tunelach (instalowała je w tym gospodarstwie firma Haygrove). W tym gospodarstwie uprawia się wyłącznie odmiany tradycyjnie owocujące, jednak dzięki różnym technikom ich uprawy owoce zbiera się tutaj od kwietnia aż do września. W uprawie znajdują się takie odmiany jak: 'Elsanta’, 'Flair’, 'Fleurette’, 'Elianny’, 'Maling Centenery’, 'Faith’, 'Dream’ oraz 'Malvina’. W tym roku w testach znalazły się także kilka nowości hodowlanych z Flevo Berry, które prezentowano jeszcze pod numerami, były to: 08-73-05 (odmiana środka sezonu), 10-81-17 (odmiana b. późna, dojrzewa w terminie odmiany 'Malvina’) czy 10-50-01 (odmiana wczesna). Zbiory zaczyna się tutaj od odmiany 'Flair’ uprawianej w tunelach. Następnie w tunelach dojrzewają 'Maling Centenery’ (jest to obecnie najplenniejsza odmiana, ale z uwagi na podatność owoców na uszkodzenia powodowane przez deszcz uprawiana jest tylko w tunelach) oraz 'Dream’. Jako pierwsza w polu dojrzewa 'Flair’. W uprawie sterowanej na opóźniony zbiór sadzi się 'Elsantę’, która zapewnia dobrą jakość owoców i dobrze sprawdza się tutaj na jeden zbiór owoców z sadzonek wielokoronowych, które produkowane są w gospodarstwie.

 

Na 8 ha truskawki uprawia się w solowych tunelach z firmy Haygrove
Na 8 ha truskawki uprawia się w solowych tunelach z firmy Haygrove

Znaczną część produkowanych tutaj truskawek sprzedaje się w jednym z 22 punktów sprzedaży bezpośredniej. Podstawowym warunkiem dobrej sprzedaży w takich punktach są nie tylko atrakcyjnie wyglądające, ale również bardzo smaczne odmiany truskawek. Punkty handlowe zlokalizowane są w odległości do 100 km od gospodarstwa i codziennie rano dowożone są do nich śwież truskawki. Jedną z lepiej cenionych odmian do tego typu sprzedaży jest właśnie 'Flair’, którego owoce w całości sprzedawane są w tego typu punktach. W czasie wizyty w tym gospodarstwie kilogram truskawek w punkcie sprzedaży bezpośredniej kosztował 7 euro, podczas gdy za owoce sprzedawane do dużej firmy handlowej uzyskiwano 4-4,2 euro/kg.Poprzedni artykułNawożenie malin – ważne zasady
Następny artykułW pełni sezonu truskawkowego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj