Coraz popularniejsza staje się uprawa malin w tunelach. W takim systemie z kolei dość popularna z uwagi na efektywność kosztową jest uprawa na podwójny zbiór. Pamiętać przy tym warto, że wegetacja w obiektach tunelowych przebiega bardzo dynamicznie i pędy silnie przyrastają. W produkcji na podwójny letnio-jesienny zbiór, pędy wykazują zróżnicowanie spowodowane wiekiem. Jedne są już sztywne, zdrewniałe, inne wciąż przyrastają i przed długi czas pozostają wiotkie. O tym jak je mocować by unikać uszkodzeń, wyłamywania i by zapewnić przestrzeń do pracy i pielęgnacji w międzyrzędziach opowiadał Tomasz Szuławy z firmy Ceres, gdy odwiedziliśmy wspólnie tunele z malinami w miejscowości Bożydar w Wielkopolsce.

Różne rodzaje klipsów

Ceres proponuje plantatorom trzy rodzaje zapinek/klipsów, którymi pędy można przypinać do linek. Pierwszy z nich, klips Anna czerwony służy do mocowania starszych, sztywniejszych pędów. Klips Anna biały jest delikatniejszy i polecany do mocowania tych pędów, które wciąż intensywnie rosną i zmieniają średnicę przekroju. Obie zapinki mają taki sam kształt i funkcjonalność, różnią się kolorem i materiałem z jakiego je wykonano. W ofercie Ceres pozostaje klasyczna opcja, czyli czarne zapięcie fruitstrip. To wariant uniwersalny. Zależnie od sposobu mocowania pęd może mieć zapewnioną przestrzeń do wzrostu lub może być mocniej przytwierdzony do linki utrzymującej rośliny w rzędzie. Państwa decyzji pozostawiam wybór konkretnego rozwiązania. Klipsy nie są drogie w zakupie, więc sugerowałbym raczej nabycie wszystkich trzech rodzajów w mniejszych ilościach i stosowanie ich w sposób najlepiej dostosowany do potrzeb. Klips raz zapięty na lince nie spada, nie zginie, można go wykorzystać ponownie – mówił T. Szuławy.

Linka – prosta w stosowaniu

W wizytowanym gospodarstwie do mocowania pędów malin wykorzystano linkę AgroPet o przekroju 2,2 mm. Jej wytrzymałość na zerwanie to ok. 200 kg. Generalnie pęknięcia nie zdarzają się więc, choć podczas prac związanych z przerzedzaniem czy pielęgnacją pędów istnieje ryzyko uszkodzenia jej sekatorem. W takim wypadku można ją po prostu związać lub ewentualnie wykorzystać złączki typu Gripple. Proste wiązanie to także wystarczający pomysł na jej zamocowanie na początku rzędu.

Więcej na filmie

T. Szuławy udzielił przydatnej instrukcji dotyczącej mocowania pędów. Na zamieszczonym przy wpisie filmie pokazuje w jaki sposób korzystać z klipsów wszystkich omawianych typów. Pokazuje też w jaki sposób w wizytowanych obiektach korzysta się z linki. Ten instruktażowy przekaz okrasił kilkoma praktycznymi uwagami wynikającymi z doświadczeń plantatora, co być może także wyjaśni inne jeszcze wątpliwości, które mieć mogą ogrodnicy chcący prowadzić pędy malin przy podporach.







Poprzedni artykułMalina jesienna przed i podczas kwitnienia
Następny artykułNawożenie malin gdy zaczną się zbiory owoców

2 KOMENTARZE

  1. Istnieje wiele firm, które pomogą Ci odzyskać pieniądze. Ogólnie rzecz biorąc, zarabianie pieniędzy nie jest obecnie takim problemem, ponieważ istnieją strony takie jak https://nomini.com/pl/, na których można dobrze zarobić. Nie radzę więc martwić się o finanse, lepiej zrobić coś, co zwiększy Twoje dochody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj