Skuteczne rozwiązania do zwalczania przędziorków i chorób na truskawce

W firmie Böckmann, truskawki w tym roku rosną na około 100 ha




W ramach Demo Farmy Truskawkowej prowadzone są obserwacje dotyczące m.in. skuteczności zwalczani przędziorków przy zastosowaniu takich produktów jak Ortus i Nissorun Strong 250 EC. Szczególnie interesujące są efekty działania tego ostatniego, który jest oferowany z 5-krotnie większą ilością substancji czynnej (heksytiazoks) w porównaniu do stosowanego od lat akarycydu Nissorun 250 EC. Jak informuje Zbigniew Dąbrowski z firmy Sumi Agro Poland, po przeprowadzonej wiosną lustracji i stwierdzeniu na plantacji przędziorka chmielowca zastosowano taką właśnie mieszaninę, która w czasie kolejnej oceny przeprowadzonej w czasie dojrzewania pierwszych owoców potwierdziła swoją wysoką skuteczność.

Warto wiedzieć, że wprowadzony w tym sezonie do sprzedaży akarycyd Nissorun Strong 250 SC, działający na wszystkie stadia rozwojowe przędziorków (z wyjątkiem osobników dorosłych). Substancją czynną środka jest heksytiazoks, a jej zawartość w 1 l produktu wynosi 250 g (pięć razy więcej niż w stosowanym już ostatni sezon akarycydzie Nissorun 250 EC). Wysokie, wynoszące 23,15% stężenie substancji czynnej pozwala zastosować niską dawkę preparatu na hektar, przy zachowaniu skuteczności. Ponadto środek w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania z wodą (SC) jest bezpieczny dla użytkownika, chronionej rośliny, organizmów pożytecznych i zapylających oraz środowiska. Zaletą Nissorun Strong 250 SC jest możliwość stosowania przez długi okres w sezonie, od początku wegetacji aż do zbiorów. Nissorun Strong można również mieszać z Ortusem 05 SC w dawce: 0,4 l/ha Nissorun Strong 250 SC + 1,5 l/ha Ortus 05 SC, a także z innymi akarycydami.

Na tych plantacjach, gdzie nasilenie występowanie przędziorka chmielowca nasiliło się po zbiorze celowe będzie przeprowadzenie zabiegów pozbiorczych. Ważną rolę w prawidłowym zwalczaniu tych szkodników będzie odgrywała technika zabiegu polegająca na wykonywaniu zabiegu opryskiwaczem z pomocniczym strumieniem powietrze, przy dużej dawce cieczy roboczej na hektar. Aby podnieść skuteczność działania stosowanych akarycydów warto zastosować również zwilżacz, tutaj Z. Dąbrowski, rekomenduje Slippa. Tam, gdzie nasilenie przędziorków jest bardzo duże celowe będzie wcześniejsze skoszenie i wywiezienie liści i dopiero po tym zabiegu wykonanie zabiegu zwalczającego roztocza.

Jak informuje Z. Dąbrowski, firma Sumi Agro dla producentów truskawek oprócz tych dwóch akarycydów oferuje również takie produkty jak Mospilan (z szeroką rejestracją do zwalczani szkodników) czy Topsin M 500 SC. Firma w ostatnim czasie wprowadziła do swojej oferty także dwa fungicydy do zwalczania szarej pleśni w truskawce: pierwszy to produkt typowo zapobiegawczy o nazwie Grisu, a drugi to fungicyd interwencyjny o nazwie Frupica.

 







Poprzedni artykułUprawa malin
Następny artykułZbiory porzeczek zapowiadają się niższe od prognozowanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj