Skąd się biorą truskawki?
Pod koniec  września Krzysztof Żabówka z firmy Delphy wraz z dziećmi z Przedszkola Gminnego w Dobrej w województwie małopolskim odwiedzili  Gospodarstwo Ogrodnicze  „Górska Truskawka” w Jordanowie , którego właścicielem jest Pan Damian Jendrysik. Wyjazd o charakterze edukacyjnym miał na celu pokazanie dzieciom plantacji truskawek oraz uświadomienia tego jak z maleńkiej sadzonki powstaje dorodna roślina z tak pysznymi owocami.

Krzysztof Żabówka wyjaśniał dzieciom jak rosną truskawki

Jak rosną truskawki ?

Dzieci to wdzięczny materiał do edukacji. Ciekawe świata i tego co ich otacza, z dużym zaciekawieniem zwiedziły plantację turkawek prowadzoną w tunelach, gdzie rośliny rosną w doniczkach.

Dla maluchów truskawki w rosnące w tunelach „ prawie w powietrzu” oraz w doniczkach, w których zazwyczaj widywały kwiaty , były czymś niesamowitym,  a pobyt w gospodarstwie wspaniałą przygodą – mówi Krzysztof Żabówka, dodają – Pokazałem dzieciom pewne aspekty , które pozwoliły zaszczepić w nich ciekawość do truskawek. Dzieciaki zadawały wiele pytań i muszę przyznać , że odpowiedzi nie zawsze przychodziły mi z łatwością. Starałem się wytłumaczyć  i pokazać poszczególne części rośliny truskawki, jak zbierać owoce i wreszcie dlaczego należy je jeść.

Poznawanie przez zabawę

Prawdziwą atrakcją było szukanie przędziorków pod lupą

Dzieci z radością zrywały truskawki i ich smakowały, zwłaszcza że o tej porze (koniec września) świeże truskawki to prawdziwy przysmak. Po za tym zrywane „prosto z krzaka” smakują zupełnie inaczej, niż te kupione w sklepie czy na targowisku. Dużą atrakcją dla przedszkolaków było zrywanie truskawek, tak aby miały ogonki o określonej długości, aby były dojrzałe i kształtne. Jednak , gdy jeden z „ młodych agronomów” zauważył moją lupę to zaczęła się przygoda z poszukiwaniem przędziorków , a kolejka do tego zadania nie miała końca.

Dzieci były bardzo zainteresowane poszczególnymi częściami plantacji, a ich największe zdziwienie wzbudził system dostarczania wody roślinom, i tego w jaki sposób dociera ona do korzeni. Przedszkolaki wyciągały kroplowniki i obserwowały jak woda dostaje się do korzeni – była to dla nich prawdziwa frajda.

Uważam , iż edukowanie dzieci poprzez zabawę ma duże znaczenie dla zrozumienia pewnych aspektów dotyczących „tworzenia się” owoców , dlaczego produkuje się truskawki i w końcu skąd się biorą truskawki na bazarach, półkach sklepów czy supermarketów – podsumowuje Krzysztof Żabówka.

Dla dzieci zwiedzanie truskawkowej farmy było prawdziwą przygodą

 Poprzedni artykułW szkółce jagody kamczackiej jesienią
Następny artykułRecepta na nowoczesną uprawę malin