Optymalna folia do tuneli z uprawą maliny
Dla upraw maliny realizowanych w tunelach nasza oferta sprowadza się do folii dedykowanej również do truskawek typ UHD, z dwóch zasadniczych powodów.

Malina, podobnie jak truskawka, potrzebuje światła rozproszonego, światło bezpośrednie jest dla niej mniej korzystne. Duże ograniczenie jeżeli chodzi o wybór folii wynika również z konstrukcji typowego obiektu do uprawy malinę, który zazwyczaj stanowi lekka konstrukcja firmy Haygrove z serii 4 lub obiekty o podobnych parametrach. W tych obiektach sam sposób montażu – liny naciągowe – powoduje bardzo duże obciążenia mechaniczne na folii, stąd konieczny jest produkt dedykowany do montażu na linach. Zwykła, uniwersalna folia niezależnie od stabilizacji w praktyce może wytrzymać mechanicznie na tego typu obiekcie – przy niesprzyjających warunkach – raptem pół roku, a może rok. Dlatego konieczne jest montowanie specjalnych, wzmacnianych folii, które na takich konstrukcjach będzie można użytkować, optymalnie przez kilka sezonów.

Dodatkowo zaobserwowaliśmy u naszych klientów negatywne oddziaływanie efektu antykondensacyjnego na maliny. Częściowo wynika to z samego rozbudowania rośliny, częściowo z pewnych deficytów obiektów lekkich, a więc relatywnie słabej wentylacji zwłaszcza w okresach wiosna i jesień. Zaobserwowaliśmy w Polskich warunkach tendencję do zamgławiania się uprawy.

Firma Geo Polska rekomenduje do tuneli foliowych z uprawą maliny folię Plastika Kritis 2598 UHD, unowocześnioną wersję foli 2498 UHD za którą w 2013 roku otrzymaliśmy Złoty Medal MTP podczas Gardenii. Są to folie o bardzo dużym rozproszeniu światła, a mechanicznie bez porównania bardziej wytrzymałe od folii uniwersalnych. W wersji standardowej są pozbawione efektu antykondensacyjnego.


Poprzedni artykułO porzeczkach w międzynarodowym gronie
Następny artykułPełnia kwitnienia wczesnych truskawek – ważne zabiegi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj