Firma Bayer w swojej ofercie posiada kilka wartościowych rozwiązań do ochrony borówek. Niestety, gatunek ten poraża szereg chorób, które mogą zaważyć na plonowaniu w danym roku, a także na kondycji roślin w kolejnych sezonach. Na borówkach żerują także szkodniki. O tym na co warto zwrócić szczególną uwagę już teraz, a także w nadchodzących tygodniach opowiedziała w Karczmiskach pod koniec kwietnia Barbara Witkowska z firmy Bayer.

Przed i w trakcie kwitnienia

Specjalistka rekomendowała, by jeszcze przed kwitnieniem wykonać zabieg preparatem Zato 50 WG. Gdyby na plantacji pojawił się mączniak prawdziwy, to preparat ten już na tym etapie poradzi sobie z nim. Stosuje się go w dawce 0,2 kg/ha maksymalnie dwukrotnie w sezonie. Można go używać także w późniejszych fazach fenologicznych, aż do pełni dojrzewania owoców. W okresie kwitnienia kluczowym zagadnieniem staje się opanowanie presji szarej pleśni. Na tym polu bardzo dobrze zdaniem B. Witkowskiej sprawdzi się Luna Sensation 500 SC. Przy okazji preparatem tym zwalczać można kilka innych jeszcze groźnych chorób, jak choćby antraknozę – coraz większy problem na plantacjach borówki. Teldor 500 SC to kolejny efektywny instrument do trzymania w ryzach szarej pleśni.

Uwaga na szkodniki

Już na początku sezonu na plantacjach mogą występować zwójki i mszyce. Szkodniki te efektywnie niszczyć można za pomocą preparatu Decis Mega 50 EW.  Można go stosować do końca kwitnienia borówek. W dalszych częściach sezonu sięgać można po Movento 100 SC.  Pozwoli on rozprawić się z pryszczarkiem borówkowcem.Poprzedni artykułZmiany w wielkości produkcji i walka o lepsze warunki pracy w sektorze upraw jagodowych
Następny artykułRegulacja liczby pędów w uprawie malin na zbiór jesienny – Malinowe Factory 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj