Dr Paweł Krawiec tym razem zaprasza czytelników portalu www.jagodnik.pl oraz widzów kanału YouTube czasopisma Jagodnik  na plantację malin jesiennych założonych w zeszłym roku. Z uwagi na silne gradobicie 24 czerwca 2021 roku i uszkodzenia jakich w jego skutku doznały rośliny, pędy został wycięte i w bieżącym sezonie maliny te prowadzone są wyłącznie na zbiór jesienny.

Maliny w tunelu zblokowanym na zbiór jesienny

Wegetacja w zblokowanym obiekcie tunelowym marki Haygrove, zgodnie z oczekiwaniami, była znacznie przyspieszona w porównaniu z roślinami uprawianymi w otwartym gruncie. Pewnym zagrożeniem dla niej były przymrozki w końcu marca. Na okres ich trwania zagony z roślinami zostały jednak dodatkowo jeszcze osłonięte agrowłókniną o gramaturze 23 g. Spadki temperatur nie spowolniły wzrostu pędów, a ich kondycja pod koniec kwietnia była po prostu dobra.

Z uwagi na możliwe wypady roślin spowodowane chorobami glebowymi dr P. Krawiec zdecydował się na zagęszczenie obsady. Maliny wysadzono na stałe miejsce w zagonach oddalonych od siebie o 3 m co 33 cm. To przełożyło się na obsadę zbliżoną do 8 tys. szt./ha. W normalnych warunkach uprawy w roku posadzenia dzięki takiemu zagęszczeniu możliwe byłoby uzyskaniu wyższego plonu niż z kwater o standardowej dla tego gospodarstwa obsadzie, tj. roślin co 50 cm w rzędach. Zeszłoroczna anomalia pogodowa pokrzyżowała jednak te plany. Na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku w omawianej kwaterze trwało przerzedzanie pędów – ważny zabieg dla efektywności zabiegów ochrony jak i jakości uzyskiwanego plonu.

Regulacja liczby pędów – instruktaż filmowy:

Dr P. Krawiec zdecydował się przedstawić zasady jakimi  kieruje się on sam i jego pracownicy podczas redukcji miąższości rzędów. Regulacja liczby pędów malin jest wątkiem przewodnim poniżej zamieszczonego filmu. W jego trakcie naukowiec i plantator wyjaśnia powody dla których usuwa poszczególne części nadziemne malin i opisuje jakiego efektu spodziewa się w konsekwencji tych działań. Zapraszamy do oglądania:







Poprzedni artykułRozwiązania do zwalczania chorób i szkodników w uprawie borówki
Następny artykułNawożenie malin. Cz. 3 – przygotowanie do fertygacji. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj