Rozszerzamy ulepszamy, kontynuujemy


27 listopada br. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Sumi Agro, na której podsumowana została działalność firmy w 2014 r. oraz przedstawione zostały plany spółki na najbliższy sezon.

Paweł Banach

Paweł Banach, dyrektor rejestracji i rozwoju produktu mówił o zmianach oraz nowych rejestracjach w palecie środków ochrony roślin firmy Sumi Agro. Mospilan 20 SP, po zakończeniu prowadzonych rejestracji, czyli od sierpnia br. jest na polskim rynku insektycydów produktem o najszerszym spektrum zwalczanych szkodników. Środek ma obecnie ponad 250 zastosowań – podkreślił P. Banach. Rozszerzenie zakresu stosowania Mospilanu 20 SP dotyczy dwóch elementów − rejestracji bazowej oraz upraw małoobszarowych. W rzepaku ozimym przywrócona została możliwość zwalczania szkodników łodygowych – chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego. Do już zarejestrowanych w uprawie jabłoni zastosowań w zwalczaniu takich szkodników jak: mszyce, owocówka jabłkóweczka, toczyk gruszowiaczek, owocnice, dodane zostały nowe możliwości. Obecnie Mospilan 20 SP zarejestrowany jest do zwalczania także pryszczarka jabłoniaka (0,2 kg/ha), ogrodnicy niszczylistki (0,2 kg/ha), czy bawełnicy korówki (0,2 kg/ha z dodatkiem wspomagacza Slippa 0,2 l/ha). Jak podkreślił prelegent mnogość zastosowań w uprawach małoobszarowych środka Mospilan 20 SP jest ogromnym osiągnięciem firmy. Insektycyd może być stosowany w większości upraw sadowniczych, w uprawie większości gatunków warzyw oraz wszystkich gatunków roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami. W etykiecie-instrukcji stosowania dodany został zapis odnoszący się do bezpieczeństwa pszczół o treści: „zgodnie z zaleceniami dobrej praktyki ochrony roślin, w przypadku stosowania środka w trakcie kwitnienia następujących upraw: rzepak ozimy, rośliny sadownicze, rośliny warzywne i ozdobne w celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających środek zaleca się stosować poza okresem ich aktywności na plantacji”. Jak zaznaczył P. Banach zapis ten jest związany z podkreśleniem ważności tego szczególnego zalecenia dobrej praktyki ochrony roślin.

Mospilan 20 SP to na polskim rynku insektycyd o najszerszym zakresie stosowania, z kolei od lipca br. Topsin M 500 SC to fungicyd o najszerszym zakresie stosowania na krajowym rynku tego typu środków – zaznaczył P. Banach. Produkt znalazł zastosowanie do zwalczania wielu chorób w uprawach roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i leśnych. Łączna liczba zastosowań na określony w nowej etykiecie rodzaj rośliny uprawnej i choroby przekracza 130.

We wrześniu br. została zakończona procedura rozszerzenia rejestracji środka Yamato 303 SE. Fungicyd może być stosowany w uprawie zbóż, rzepaku ozimego i buraka cukrowego. W październiku br. została zakończona procedura rozszerzenia rejestracji fungicydu Kendo 50 EW. Już od teraz może być stosowany do ochrony przed mączniakiem prawdziwym nie tylko zbóż (pszenica ozima i jara, jęczmień jary) ale także takich upraw jak: jabłoń, grusza, winorośl oraz hodowanych w szklarni roślin ozdobnych – zaznaczył P. Banach.

W mijającym sezonie firma Sumi Agro wprowadziła na rynek nowe fungicydy zarejestrowane do upraw rolniczych – Fezan Plus 226 SC oraz Matsuri 250 EC. Nowością jest także dwuskładnikowa zbożowa zaprawa nasienna do stosowania w pszenicy ozimej  − Biosild Top 370 FS. Zawiera ona dwie substancje czynne: tetrakonazol oraz tiofanat metylu. Dzięki zawartości tiofanatu metylowego, który nie wchodzi w skład żadnej innej zaprawy zarejestrowanej w Polsce, stanowi wartościowe uzupełnienie tego segmentu.


Urszula Filipecka, dyrektor marketingu firmy, podkreśliła znaczenie akcji „Budujemy populację owadów zapylających”. Ta ciesząca się ogromną popularnością, wzbudzająca ciekawość i promująca proekologiczną działalność akcja będzie kontynuowana w kolejnym roku.
W nadchodzącym sezonie przekażemy kolejne 1000 sztuk domków z gniazdami murarki ogrodowej, przekażemy kolejne skrzynie z gniazdami tego owada do wykorzystania w sadach produkcyjnych oraz będziemy kontynuować spotkania w ośrodkach pokazowych, w których można zapoznać się z hodowlą tej pszczoły i efektami jej pracy – zaznaczyła U. Filipecka. Akcja ma na celu edukowanie środowiska rolniczego i ogrodniczego odnośnie znaczenia owadów zapylających w produkcji roślinnej. W ramach inicjatywy prowadzona jest kampania informacyjna na temat owadów zapylających i ich roli w kształtowaniu plonu roślin uprawnych.

Grzegorz Pruszyński z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, omówił ochronę insektycydową w uprawach rzepaku. Prelegent podkreślił, że wymaga ona odpowiedniego przygotowania z uwzględnieniem szerokiej ochrony prawnej owadów zapylających oraz zapisami zawartymi w etykiecie środka. Stosując mieszaniny środków należy pamiętać, że w przypadku braku zaleceń w etykiecie-instrukcji stosowania producent ponosi odpowiedzialność za skutki wykonanego zabiegu. Zwalczając szkodniki należy pamiętać o zasadach integrowanej ochrony roślin, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej od 1 stycznia 2014 roku.

Zagadnienia dotyczące praktyki stosowania insektycydów w rzepaku ozimym zostały poruszone przez dr Michała Gazdeckiego reprezentującego Kleffmann Group oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Źródło: materiały prasowe firmy Sumi AgroPoland







Poprzedni artykuł10-lecie Sieradzkiego Zrzeszenia Producentów Owoców
Następny artykułNa Forum Doradców Sadowniczych – co było i co będzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj