Na Forum Doradców Sadowniczych – co było i co będzie




Ostatnie w tym roku spotkanie w ramach realizowanego przez firmę Bayer CropScience Forum Doradców Sadowniczych, miało miejsce 3 grudnia w Warszawie. Było przede wszystkim okazją do podsumowania tego co udało się osiągnąć w tym roku w zakresie nowych rejestracji, ale również zasygnalizowania jakie nowe produkty do ochrony upraw jagodowych mogą się pojawić na rynku w 2015 roku.

Dobre zmiany

Wbrew początkowym obawom był to jednak dobry rok dla firmy Bayer CropScience, gdyż udało się wprowadzić na rynek nowy fungicyd do ochrony truskawek Luna Sensation 500 SC.

Urszula Sobieska informowała o zrealizowanych i planowych rejestracjach środków ochrony roślin

Ten wyjątkowy fungicyd, jak przypomniała Urszula Sobieska z BCS, zawierający dwie substancje aktywne czyli fluopyram z grupy SDHI i trifloksystrobinę z grupy strobiluryn zarejestrowany został w Polsce pod koniec maja 2014 do ochrony truskawek. W dotychczasowej w etykiecie, wśród zwalczanych chorób były: szara pleśń, biała plamistość liści i mączniak prawdziwy. Zakres ten ma być w przyszłym roku poszerzony o antraknozę i skórzastą zgniliznę owoców. Urszula Sobieska odniosła się też do trudności związanych z rejestracją nowych środków ochrony roślin. Przepisy wprowadzone wraz z nowelizacją ustawy o ochronie roślin w marcu 2013 roku, a nakazujące tłumaczenia na język polski załączników do wniosku o rejestrację środków ochrony roślin, skutecznie zablokowały na okres 2 lat rejestracje nowych produktów – mówiła prelegentka. Na szczęście parlamentarzyści przegłosowali już poprawki do kolejnej nowelizacji ustawy ochrony roślin, zgodnie z którymi ma zostać zniesiony obowiązek tłumaczenia załączników i wniosków o rejestrację środków ochrony roślin na język polski. Na nasz język ma być tylko tłumaczona etykieta, informująca użytkowników o sposobie stosowania środka chemicznego. Wśród proponowanych zmian jest także powrót do atestowania środków ochrony roślin, którym skończył się termin ważności. Projekt zakłada, że takie środki po uzyskaniu atestu, będą mogły być użyte przez rolników w ciągu 12 miesięcy od daty atestowania. Zmiany te po okresie uprawomocnienia mają wejść w życie na początku stycznia 2015 roku.

Z kolejnym rokiem związane są też plany wprowadzenia przez BCS kolejnych środków ochrony na rynek. Dotyczy to przede wszystkim kolejnego fungicydu z grupa Luna – Luna Experience 400 SC do ochrony drzew ziarnkowych i pestkowych przed szeregiem patogenów grzybowych, oraz fungicydu Aliette Flash do zwalczania chorób bakteryjnych na jabłoniach i gruszach. Plany związane są też z wprowadzeniem na polski rynek, pierwszego produktu biologicznego w portfolio BCS, a mianowicie biofungicydu Serenade ASO. Preparat ten oparty na wybranym szczepie grzyba Bacillus subtilis (QST713) w pierwszej kolejności ma być zarejestrowany do zwalczania szarej pleśni w truskawkach, później zakres jego stosowania ma się rozszerzyć o inne gatunki, głównie warzywa. Również oczekiwane jest rozszerzenie etykiety rejestracyjnej dla akarycydu Envidor 240 SC. Ten przędziorkobójczy preparat dotychczas zarejestrowany do zwalczania przędziorków i pordzewiaczy w jabłoniach i śliwach oraz przędziorka chmielowca na różach, ma być dopuszczony do zwalczania tych groźnych roztoczy na czereśniach, wiśniach, i co najważniejsze truskawkach, malinach i porzeczkach (na tych ostatnich również do ograniczania wielkopąkowca porzeczkowego).

Oręż przeciwko przędziorkom

Wyniki doświadczeń związanych ze stosowaniem Envidoru 240 SC do ochrony upraw roślin jagodowych przedstawiła prof. dr hab. Barbara Łabanowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Szereg doświadczeń potwierdziło, że najwyższą skuteczność w zwalczaniu przędziorków Envidor 240 SC wykazywał, gdy był stosowany w okresie gdy populacja przędziorków nie była zbyt liczna. Zabiegi wykonywane w momencie dużego nasilenia przędziorków, ograniczały go znacząco, ale nie dawały efektu całkowitego wyeliminowania szkodników z uprawy. W przypadku czarnych porzeczek najbardziej zasadne okazuje się stosowanie Envidoru 240 SC po kwitnieniu, kiedy to już zazwyczaj aktywne są przędziorki, a przy okazji możliwe jest ograniczenie wielkopąkowca porzeczkwego. W przypadku truskawek zastosowanie Envidoru 240 SC po zbiorze owoców w dawce 0,3-0,4 l/ha dawało podobny efekt co dostępnych jeszcze kilka lat temu standardów jak Nissorun i Omite. Preparat ograniczał również znacząco liczebność roztocza truskawkowca, choć tutaj przy bardzo licznej populacji wyjściowej trudno było jednak uzyskać zadowalające efekty. W uprawach malin, odmian owocujących na pędach tegorocznych, najbardziej zasadne wydaje się być stosowanie Envidoru przed kwitnieniem (przełom maja i czerwca) – można będzie wówczas ograniczał również przebarwiacza malinowego.

Fakty minionego sezonu

Odnosząc się do minionego sezonu Mirosław Korzeniowski z BCS, potwierdził wysoką skuteczność programu opartego na preparacie Luna Sensation 500 SC w porównaniu do innych porównywanych programów ochrony.

Mirosław Korzeniowski przekazała informacje o skuteczności programów ochrony truskawek opartych na Luna Sensation 500 SC

Najlepsze efekty uzyskano tam gdzie stosowany był pełny program ochrony fungicydowej, z wykorzystaniem takich preparatów jak Pomarsol Forte 80 WG, 2 zabiegi Luna Sensation 500 SC i Teldor 500 SC. W tym programie udział owoców porażonych przez szarą pleśń nie przekraczał 1%, podczas gdy w kontroli ponad 50% została zniszczona przez Botrytis cinerea. Dobrą, ale już słabszą skutecznością wykazał się program, w którym oprócz Luna Sensation 500 SC stosowano Serenade ASO. Luna Sensation jest bardzo dobrym produktem do ochrony truskawek, ale by jak najdłużej zachował tę wartość nie należy go nadużywać. Należy wykonać nim 1-2 zabiegi w sezonie, pamiętając wówczas o ograniczeniu stosowania również innych fungicydów z grupy SDHI – podkreślał M. Korzeniowski (więcej na ten temat w kolejnej części).

Praktycznymi spostrzeżeniami z minionego sezonu ochrony truskawek podzielił się również Albert Zwierzyński, specjalista ds. sadownictwa w firmie Osadkowski SA.

Albert Zwierzyński przekazał praktyczne informacje z zakresu ochrony truskawek w minionym sezonie

Z prowadzonych przez niego obserwacji wynika, że program ochrony oparty na 2 zabiegach Luna Sensation 500 SC dał najlepszy efekt ochrony w porównaniu do innych kombinacji – na niechronionych kwaterach straty w plonie, wynikające z porażenia owoców przez szarą pleśń sięgały 60%, podczas gdy w programie opartym na produktach BCS, nie przekraczały 4%. Pozytywny efekt dało również włącznie do programu nawozów o działaniu biostymulującym (Black Jak, Terra Sorb Complex, AminoQuelant Mg, AminoQuelant Ca, BioCal), dzięki czemu uzyskano 11% zwyżkę plonu, w porównaniu do kontroli gdzie nie stosowano nawożenia dolistnego tymi produktami.

 







Poprzedni artykułRozszerzamy ulepszamy, kontynuujemy
Następny artykułMaliny, jeżyny i truskawki w tunelach były zbierane jeszcze w listopadzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj