10-lecie Sieradzkiego Zrzeszenia Producentów Owoców

Sieradzkie Zrzeszenie Producentów Owoców




W tym roku jubileusz powstania obchodzili 28 listopada w Tumidaju koło Sieradza producenci tworzący Sieradzkie Zrzeszenie Producentów Owoców (SZPO). Ta organizacja zrzesza producentów porzeczek, których w stowarzyszeniu produkuje się już ponad 1500 ton. Jak informowali członkowie w przyszłości ta wielkość na skutek modernizowanych plantacji oraz nowym nasadzeniom będzie się zwiększać. Do stowarzyszenia należy 16 członków.

Zanim założono SZPO, obecni członkowie spotykali się w ODR w Kościeżynie, gdzie uzyskano niezbędną pomoc do jego utworzenia. Przyczyną bezpośrednią utworzenia tego Stowarzyszenia były bardzo niskie ceny oraz problemy z utrzymaniem nie tylko produkcji, ale godziwych dochodów, w czasach kiedy porzeczka kosztowała 0,30 zł/kg. Historia zatoczyła koło i w tym roku ceny płacone za te owoce kształtowały się na podobnym poziomie – mówił M. Gąsior. Stowarzyszenie oficjalnie zostało zarejestrowane w 2005 roku, ale nieformalnie jego członkowie współpracują ze sobą znacznie dłużej. W latach 2002 i 2003 doszło do krachu cenowego na rynku czarnej porzeczki. Wówczas dramatyczna sytuacja z cenami i zbytem produktu zmusiła tutejszych producentów do kooperacji. Zdecydowaliśmy się sformalizować współpracę i zawiązać grupę producencką. Sieradzkie Zrzeszenie Producentów Owoców było pierwszą taką organizacją w Polsce, która zrzeszała tylko producentów owoców miękkich. Wspólnie zainwestowaliśmy w nowoczesny sprzęt. Dziś dysponujemy osiemnastoma kombajnami do zbiorów, specjalistycznymi opryskiwaczami, widłakami. Z uwagi na sprzedaż owoców bezpośrednio po zbiorze do zakładów przetwórczych nie było potrzeby budowania obiektów chłodniczych lub logistycznych. Organizacja rynku determinuje taki rodzaj zbytu – informował M. Gąsior.

Sieradzkie Zrzeszenie Producentów Owoców
Grupa od wielu lat prowadzi nie tylko zakup środków do produkcji, maszyn, nawozów, czy środków ochrony roślin ale również wspólną sprzedaż. Członkowie stale podnoszą swoje kwalifikacje. Jeżdżą na szkolenia, konferencje. Ściśle współpracują z wieloma ośrodkami naukowymi, przede wszystkim z Instytutem Ogrodnictwa. Szczególnie wysoko ocenia się współpracę i doradztwo, które ta organizacja otrzymuje od prof. Stanisława Pluty z IO w Skierniewicach, który był gościem honorowym na tym jubileuszowym spotkaniu. Dobrze oceniane są także najnowsze odmiany hodowli IO w Skierniewicach, np. wyjątkowo plenna odmiana 'Tisel’. SZPO jest także członkiem Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnej Porzeczki.

Dzięki możliwości oferowania dużych, jednorodnych partii towaru członkom grupy udawało się zazwyczaj uzyskiwać lepsze ceny niż sprzedające owoce w pojedynkę. Grupa podpisał także 3-letnią umowę kontraktacyjną m.in. z firmą Döhler na sprzedaż owoców czarnej porzeczki z ceną gwarantowaną. Tego typu oferta w momencie jej podpisywania może troszkę odbiegała od możliwych do uzyskania w danym roku cen, jednak w dłuższej perspektywie czasu dawał może niższe, ale stabilne przychody gwarantujące opłacalność produkcji. Dzięki tej umowie np. w tym sezonie udało się sprzedać owoce z tej grupy znacznie drożej od cen płaconych w kraju za te owoce.

Za najważniejsze osiągniecie organizacyjne uważamy doprowadzenie do zawarcia wieloletnich umów kontraktacyjnych z ceną gwarantowaną, które zwarliśmy m.in. z firmą Döhler – mówił M. Gąsior.

W spotkaniu uczestniczył również dr Piotr Baryła, wiceprezes KZPCP, który jak mówił z członkami sieradzkiej grupy bardzo się przyjaźni i wysoko ocenia działania podejmowane przez jej członków, które pozwalając im wspólnie prowadzić uprawę, sprzedaż owoców i przyjaźnić się ze sobą. Z perspektywy 10-lat widać, że podjęta decyzja o utworzeniu SZPO była trafna i odważna. Determinacja, ciężka praca i wiara w powodzenie tej inicjatywy, a przede wszystkim umiejętność współpracy doprowadziły, że funkcjonujecie w tych trudnych czasach. Jesteście też godnym naśladowania przykładem zespołowej współpracy – mówił dr P. Baryła.  

W trakcie jubileuszowego spotkania gościom honorowym oraz członkom Sieradzkiego Zrzeszenia Producentów Owoców wręczono pamiątkowe statuetki:

Więcej zdjęć w galerii







Poprzedni artykułTSW 2015 – będą większe i jeszcze ciekawsze
Następny artykułRozszerzamy ulepszamy, kontynuujemy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj