Ribena w japońskich rękach

Ribena, Glaxo SmithKleinRibena, Glaxo SmithKleinRibena – angielska marka związana z napojami bazującymi na soku z czarnych porzeczek zmienia właściciela. 9 września br. dotychczasowy właściciel GlaxoSmithKline (GSK), poinformował, że markę Ribena i Lucozade sprzedaje japońskiej firmie Suntory Beverage & Food Ltd (SBF) za 1.35 mld £.


Do takiej transakcji GSK przygotowywała się od lutego 2013 roku, gdy zapadła decyzja o sprzedaży marek Lucozade i Ribena. Związane jest to z koncentracją firmy na rozwijaniu rynków produktów farmaceutycznych, w produkcji których się specjalizuje. Nabywca, japoński koncern Suntory przejmuje nie tylko prawa do marek Lucozade i Ribena, ale również do miejsc ich wytwarzania m.in. fabryki Forest of Dean w Wielkiej Brytanii i jak zapewnia będzie chciał utrzymać dotychczasowych pracowników. Transakcja ma być sfinalizowana do końca tego roku.

Suntory Beverage & Food Ltd jest globalnym producentem napojów działającym w Europie, Japonii, Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej. W 2012 był 4 na świecie i 2 w Japonii dostawcą napojów bezalkoholowych. Zakup Lucozade i Ribena to nie pierwsza znacząca inwestycja tej firmy w Europie, bowiem cztery lata kupiła ona również Orangina Schweppes za 2,6 mln euro. 

Ribena to marka napojów bezalkoholowych opartych na soku z czarnych porzeczek, których początki sięgają 1930 rok, a produkcję rozpoczęto w 1936 roku. Napój zawierający duże ilości witaminy C, szybko zdobył popularność, a w czasie II wojny światowej był rozdawany dzieciom jako syrop z czarnej porzeczki. W 1955 roku, marka została przejęta przez firmę Beecham Group (obecnie wchodzi w skład grupy GlaxoSmithKline) wraz z uruchomioną w 1947 roku fabryką w Forest of Dean, gdzie do dzisiaj odbywa się produkcja napojów Ribena. Ribena to szereg gazowanych i niegazowanych napojów opartych na soku z czarnych porzeczek, pochodzącym przede wszystkim z owoców produkowanych w Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat były to naturalne napoje bez dodatku cukru, w ostatnich latach wprowadzono szereg soków wzbogaconych w witaminę A i E.

Lucozade to marka produktów energetycznych, pod taką nazwą obecna w Wielkiej Brytanii od 1929 roku, a od 1938 będąca w posiadaniu Beecham Group.

fot. GSK


Poprzedni artykułPolskie agroinnowacje
Następny artykułPłatności do gruntów rolnych za 2013 rok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj