Rekordowe ceny truskawek w Hiszpanii

Średnia cena truskawek z Huelvy w tej kampanii była najwyższa w ostatniej dekadzie. W porównaniu do minionego sezonu była wyższa o średnio 20% podaje Obserwatorium Cen i Rynków rządu Andaluzji.

Mniejsze zbiory

Nie wszystko, co wydarzyło się w minionej kampanii było pozytywne. Wyższa cena wynika z faktu, że ilość owoców zbieranych w pierwszych miesiącach kampanii była znacznie mniejsza niż w poprzednich sezonach.

Szacuje się, że zbiory truskawek w Hiszpanii w sezonie 2021/22 ostatecznie wyniosły 313 560 ton w porównaniu do 350 590 ton w sezonie 2020/2021. Jak informują Hiszpanie, wartość ta jest uderzająca, ponieważ zwykle zbiory truskawek na koniec kampanii rzadko spadały poniżej 320 000 ton, nawet jeśli zmniejszał się areał przeznaczony pod tą uprawę.

Szacuje się, że areał uprawy truskawek w sezonie 2021/22 wyniósł 6 777. Było to zaledwie o 20 ha mniej niż w poprzednim roku i o 100 ha więcej niż w kampanii 2017/2018, kiedy zebrano ponad 334 000 ton truskawek. Gmina Moguer pozostaje regionem o największym obszarze uprawy truskawek w Huelvie.

Ceny i koszty produkcji truskawek

Średnia cena truskawek w miejscu zbiorów na początku kampanii była bliska 6 euro za kilogram. Średnia cena w ostatnich latach na tym etapie wynosiła około 5 euro za kilogram. Cena truskawek była również wyższa w miesiącach wczesnowiosennych między marcem a kwietniem. Jest to również okres największej podaży truskawek w tym regionie.

Decydującym czynnikiem o podaży i cenie w marcu były deszcze. Spowodowały poważne szkody na plantacjach, powodując utratę dużej części owoców. W lutym, przy dobrej pogodzie, produkcja była wyższa niż w poprzedniej kampanii, a ceny również utrzymały trend wzrostowy.

Należy jednak zauważyć, że koszty produkcji truskawek w minionej kampanii gwałtownie wzrosły. Producenci z Huelvy szacują, że inwestycje w materiały do budowy tuneli wzrosły o około 30% w porównaniu do sezonu minionego roku. Również pozostałe koszty, takie jak transport, nawozy czy produkty fitosanitarne, energia i wiele innych również znacznie wzrosły.

Eksport

Według raportu z Obserwatorium Cen i Rynku rządu andaluzyjskiego, w minionej kampanii wyeksportowano 224 816 ton truskawek. Ilość ta jest o 2% mniejsza w porównaniu do sezonu 2020/21. Jednak wartość eksportu truskawek wzrosła o 11%, osiągając poziom 569,7 mln euro.

Niemcy pozostają głównym odbiorcą truskawek z Hiszpanii. Na ten rynek trafia 31% produkowanych w kraju Basków truskawek. Na drugim miejscu jest Francja, gdzie sprzedaje się 15,3% i Wielka Brytania z 12,7%. Włochy są również wiodącym krajem z 9,7% udziałem w eksporcie. Do Holandia trafia ich 6,8%.

Miesiące o największym wolumenie eksportu przypadały na okres od lutego do maja. Jest to czas największych zbiorów w Huelvie, z kumulacją od marca do kwietnia. Wyróżnia się wartość eksportu truskawek w kwietniu, kiedy łączna wielkość sprzedaży osiągnęła 170,4 mln euro.Poprzedni artykułDlaczego warto uprawiać maliny w systemie bezglebowym?
Następny artykułBorówkowe Factory – 2 września, finał sezonu 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj