W Brzeskiej Woli, w ubiegłym tygodniu, na plantacji borówek Boko odbył się pokaz pracy kombajnu Karen. To maszyna zaprojektowana do zbioru m.in. właśnie borówek. Kombajn jest całorzędowy, zaczepiany do ciągnika, a pozyskiwane nim owoce mogą być kierowane do przetwórstwa jak i na świeży rynek.

Czego oczekuje się od kombajnu do borówek?

Przede wszystkim niezawodności. W trakcie zbiorów każda godzina jest na wagę złota, wszelkie awarie czy dysfunkcje generują straty i przy okazji niepotrzebny stres. Nowa maszyna skonstruowana w taki sposób, by mogła pozyskiwać owoce z krzewów dokładnie i bez poważniejszych strat, ten wymóg spełnia. Zastępuje też pracę zastępu ludzi. Rzeczywista wydajność kombajnu Karen jest trudna do oszacowania. Wiele zależy tu od wieku plantacji, sposobu ich prowadzenia czy rozplanowania kwater. Do obsługi potrzebny jest operator ciągnika do którego zaczepia się kombajn oraz dwie -trzy osoby do wstępnej segregacji jagód i operowania pojemnikami.  Potrzebny będzie także pracownik do zwożenia wypełnionych skrzynek z jagodnika.

Rola właściwego sposobu zakładania plantacji

Bardzo ważnym elementem warunkującym efektywność pracy kombajnu jest odpowiednie założenie plantacji. Rośliny powinny rosnąć na podniesionych zagonach i być wyprowadzone wąsko u podstawy. Dzięki temu system łusek przechwytujących  strząśnięte otrząsaczami borówki będzie bardziej szczelny, a straty powstałe wskutek wypadania owoców poza kombajn utrzymane na minimalnym poziomie. Same owoce muszą być zaś jędrne. Uzyskać to można przez skuteczną ochronę i efektywne nawożenie. Ten ostatni parametr dotyczy jednak także borówek zrywanych ręcznie, gdyż silnie determinuje shelf life towaru bez względu na sposób jego pozyskania.

Więcej na filmie

Podstawowe parametru kombajnu Karen jak i wymogi dla plantacji pod zbiór mechaniczny są przedmiotami filmu zamieszczonego poniżej. Na nim Mateusz Kowalczyk, przedstawiciel firmy Weremczuk, omawia je. Przy okazji można też zobaczyć jak wyglądały zbiory, krzewy po przejeździe kombajnu i zebrane owoce. Zapraszam:Poprzedni artykułUOKiK zmowy cenowej na rynku malin nie widzi
Następny artykułJagodnik 6/2023 już w sprzedaży!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj