Regionalna Konferencja Truskawkowa w Ryszkach już 17 lutego


Już w najbliższy piątek (17 lutego) w miejscowości Ryszki koło Jasieńca odbędzie Regionalna Konferencja Truskawkowa organizowana przez firmą Agrosimex. Jak zapewniają organizatorzy będzie to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi zaleceniami z zakresu ochrony i nawożenia przygotowane na najbliższy sezon.

Konferencja rozpocznie się od wystąpienia Barbary Błaszczyńskiej, które powie o tym jak prawidłowo ułożyć program ochrony truskawek przed szkodnikami by uniknąć ich masowego występowania podczas newralgicznych momentów w czasie kwitnienia i zbioru owoców. Rozwinie również temat chemicznego zwalczania chwastów w truskawkach, co dla wielu jest wciąż tematem tabu.

Regionalna Konferencja Truskawkowa zorganizowana w 2016 roku cieszyła się sporym zainteresowaniem ze strony producentów truskawek

Z kolei Michał Malicki przedstawi propozycje zwalczania znanych chorób takich jak szara pleśń i mączniaka ale również jak podejść do tematu fytoftoroz i wszelkiego rodzaju plamistości liści, w przypadku których w ostatnim czasie pojawiło się kilka ciekawych rozwiązań do ich zwalczania.

Grzegorz Głuszcz będzie mówił o racjonalnym nawadnianiu i zaopatrzeniu roślin w wodę. W przypadku truskawek, ważne jest bowiem określenie optymalnych momentów podania wody, które są równocześnie kluczowe do zbudowanie dużego i dobrej jakości plonu. Trzeba także pamiętać o tym, że woda podana w zbyt dużych ilościach może przynieść szkody prowadzonej uprawie. I właśnie o tym jak uniknąć podstawowych błędów w nawadnianiu będzie mówił G. Głuszcz.

Krzysztof Zachaj omówi temat odpowiednio zbilansowanego nawożenia, które decyduje o wielkości i jakości plonu truskawek. Źle podane nawozy mogą jednak doprowadzić do sytuacji wręcz odwrotnych, czyli nadmiernego wzrostu i problemów ze zwalczaniem chorób i szkodników.

O trendach i nowych rozwiązaniach w uprawie truskawek pod osłonami będzie informował Janusz Góra z firmy Haygrove. W przypadku odmian truskawek o wczesnym terminie owocowania będą najlepiej sprawdzały się tunele o kształcie gotyckim, z kolei dla odmian powtarzających owocowanie warto realizować uprawy w tunelach zblokowanych. W przypadku tych konstrukcji pojawia się coraz więcej różnego rodzaju systemów wietrzenia oraz rozwiązań na jakich uprawiane są truskawki, które pozwalają znacznie ograniczyć koszty zbioru owoców.

W konferencji będą uczestniczyli również przedstawiciele firm: ADAMA, Arysta, Sumi Agro Poland, Bayer oraz BASF, którzy będą informowali o najnowszych rozwiązaniach dedykowanych przez te koncerny do ochrony truskawek w bieżącym sezonie.Poprzedni artykułZalecenia dla malin (cz. I)
Następny artykułZalecenia dla malin (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj