Regeneracja roślin uszkodzonych przymrozkami




Występujące w minionym tygodniu przymrozki spowodowały uszkodzenia i osłabienia roślin, w niektórych regionach kraju straty są bardzo duże. Najbardziej ucierpiały sady czereśniowe, wiśniowe i wcześnie kwitnące odmiany jabłoni, spore uszkodzenia są także na plantacjach malin oraz truskawek. Nawet w sytuacjach, gdy przed wystąpieniem przymrozków zastosowane były metody obniżające wpływ niskiej temperatury na kondycję roślin, należy podjąć czynności wspomagające regenerację po przebytym stresie chłodu. Już teraz należy dokonać lustracji plantacji i ocenić jej stan. Na tej podstawie decydujemy o dalszych działaniach i rodzajach preparatów, które posłużą do przywrócenia dobrej kondycji upraw. Zabiegi regeneracyjne mają sens jedynie tam gdzie nie doszło do całkowitego zniszczenia roślin. Proces zamarcia żywej komórki jest procesem nieodwracalnym i żadne, nawet najdroższe zabiegi tego stanu nie odwrócą.

Konstruując program regeneracji roślin należy sporządzić listę niezbędnych do tego celu preparatów, które charakteryzują się zdolnością do szybkiego i efektywnego stymulowania uszkodzonych tkanek do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania. Preparat zawierający dużą ilość aktywnych aminokwasów oraz peptydów powinien być zastosowany w pierwszej kolejności. Właściwości regeneracyjne aminokwasów są znane od dawna i to nie tylko w uprawie roślin ale także w suplementacji diety zwierząt.

MICROFERT to wysokiej jakości hydrolizat białka charakteryzujący się wysoką zawartością aminokwasów i peptydów pochodzenia naturalnego (44% aminokwasów)

Aminokwasy są podstawowymi jednostkami budującymi białka, dlatego też ich skuteczność zarówno w procesach regeneracyjnych jak i antystresowych powinna być wykorzystywana tuż po ustąpieniu przymrozków. Sadownicy najczęściej używają aminokwasów do zabiegów chlorkiem wapnia w celu zapobiegania ewentualnym oparzeniom, więc skuteczność tych preparatów jest dobrze znana. Preparatem z wyboru będzie tu MICROFERT, wysokiej jakości hydrolizat białka charakteryzujący się bardzo wysoką zawartością aminokwasów i peptydów pochodzenia naturalnego (44% aminokwasów). W składzie produktu są bardzo dobrze przyswajalne mikroelementy (0,4%) dzięki schelatowaniu przez aminokwasy i peptydy.

TYTANIT aktywuje i wzmacnia naturalne procesy fizjologiczne w roślinach

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na preparat o działaniu stymulującym TYTANIT, który w tym okresie będzie miał za zadanie przywrócenie prawidłowego przyswajania składników pokarmowych, a tym samym przyspieszenie regeneracji uszkodzonych tkanek poprzez poprawę dostarczenia niezbędnych pierwiastków do rozwijających się zawiązków i kwiatów. TYTANIT aktywuje i wzmacnia naturalne procesy fizjologiczne w roślinach, zwiększa aktywność różnych enzymów, przyspiesza proces fotosyntezy dzięki pozytywnemu odziaływaniu na produkcję chlorofilu. Następnie uwaga nasza powinna się skupić na preparatach zawierających pierwiastki w formie najefektywniej pobieranej przez rośliny, dzięki zawartym w nich specjalnych substancjach aktywujących.

GROWON jest aktywatorem energii dzięki zawartej w nim specjalnej formie fosforu

Do najbardziej przydatnych w regeneracji roślin po uszkodzeniach przymrozkowych należy GROWON, który jest aktywatorem energii dzięki zawartej w nim specjalnej formie fosforu, bardzo szybko wykorzystywanej przez rośliny. W przypadku wielu gatunków roślin sadowniczych doszło do uszkodzenia najmłodszych liści, co skutkuje mniejszym wytwarzaniem hormonów roślinnych w postaci auksyn a tym samym spowolnieniu pobierania wapnia. Taka sytuacja spowoduje, że w zawiązkach owoców a potem w owocach będzie mniej wapnia, czego efektem będzie gorsza jakość przechowalnicza. Polecamy zastosować OPTYCAL, który jest aktywatorem wapnia do stosowania dolistnego. Zawiera technologię INT (Innovative Nutrient Transfer) zapewniającą zwiększoną przyswajalność dostarczonego wapnia w formie bezazotanowej i bezchlorkowej oraz schelatowanych mikroelementów. Aktywujące działanie preparatu polega na stymulacji pobierania przez rośliny wapnia z gleby, dzięki zawartym w preparacie technologicznie czystym aminokwasom, które są prekursorami auksyn (tryptofan, walina, seryna). Stymulacja wytwarzania auksyn aktywuje i wspomaga działanie pompy auksynowo-wapniowej, mechanizmu bezpośrednio odpowiedzialnego za prawidłowe zaopatrzenie roślin w wapń. Nie należy zapominać o zbilansowanych nawozach dolistnych, których zadaniem będzie dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach.

PLONVIT OPTY jest szczególnie polecany w okresach zwiększonego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe

Przykładem może tu być PLONVIT OPTY, który jest szczególnie polecany w okresach zwiększonego zapotrzebowania roślin na składniki pokarmowe – w okresach intensywnego wzrostu i rozwoju, a także w sytuacjach osłabienia kondycji roślin przez czynniki atmosferyczne, glebowe i patogeny. Ten zbilansowany nawóz zawiera wszystkie niezbędne mikroelementy a w tym niezbędny w tym okresie bor. W przypadku dużego deficytu tego mikroelementu warto zastosować preparat BORMAX. Bor (B) dostarczany w nawozie BORMAX jest szybciej wchłaniany, przemieszczany i przyswajany przez rośliny niż bor dostarczany roślinom w innych formach.

Jak stosować i kiedy?

Jak wyżej wspomniałem, do pierwszego zabiegu koniecznie należy zastosować MICROFERT zawierający dużą ilość aminokwasów. Zabieg ten wykonujemy bezpośrednio po przymrozkach, kiedy temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni, tak aby preparat był w dużej mierze przyswojony przez roślinę i spełnił swoje zadanie. W zależności od przebiegu pogody plantację należy opryskać ponownie po upływie 3-5 dni. W tym samym zabiegu można zastosować stymulator wzrostu TYTANIT. Z preparatem TYTANIT postępujemy tak samo jak z nawozem MICROFERT, czyli małe dawki (wystarczy 0,2 l/ha) a często. MICROFERT powinien być stosowany w dawce 0,3–0,4 l na 100 litrów cieczy użytkowej. Przy drugiej aplikacji aminokwasów możemy już dodać aktywator energii GROWON. W warunkach obniżonej temperatury deficyt fosforu w liściach nastąpi bardzo szybko i aby temu zapobiec należy opryskać rośliny preparatem zawierającym specjalną formę fosforu będącą źródłem energii niezbędnej do prawidłowego wzrostu. GROWON należy zastosować w dawce 2-3 l/ha. Po tygodniu od pierwszego zabiegu warto zastosować zbilansowany nawóz dolistny, oczywiście o ile nie są zapowiadane nowe przymrozki. Przy gwałtownych przyrostach osłabionych roślin następne przymrozki, nawet mniejsze od poprzednich mogą być dla roślin zabójcze. Tak więc po nawóz zawierający makro i mikroelementy sięgamy dopiero, gdy ryzyko kolejnych przymrozków jest niewielkie. W przypadku gdy zapowiadane są przymrozki należy zastosować sprawdzony preparat FROSTEX, który złagodzi negatywne działanie niskiej temperatury. FROSTEX stosuje się w dawce 5 l/ha w czasie od 3 dni od 12 godzin przed spodziewanym przymrozkiem.

Tuż przed kwitnieniem warto wspomóc rośliny w ich zaopatrzeniu w wapń poprzez zastosowanie preparatu OPTYCAL

Tuż przed kwitnieniem warto wspomóc rośliny w ich zaopatrzeniu w wapń poprzez zastosowanie preparatu OPTYCAL. Pamiętajmy, że uszkodzone liście w ograniczonym stopniu przyczyniają się do aktywnego pobierania wapnia. OPTYCAL stosujemy w dawce 1,5 kg/ha. Zawsze przy stosowaniu preparatów przeznaczonych do regeneracji roślin należy kierować się podstawową zasadą stosowania małych dawek a często. W skrajnych przypadkach zabiegi mogą być wykonywane nawet co 3-4dni przy zastosowaniu minimalnej dawki.

 

 

Materiał reklamowy









Poprzedni artykułBorówka amerykańska – ochrona przed szkodnikami i chorobami (cz. I)
Następny artykułKomunikat! – ograniczanie skutków przymrozków w sadach i na plantacjach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj