W dniu 19 stycznia br. w Kielcach podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa odbyła się prezentacja raportu „Najlepsze praktyki w integrowanej i zrównoważonej produkcji szansą na rozwój polskiego ogrodnictwa”. Został on opracowany w ramach zadania realizowanego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, sfinansowanego ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Za realizację zadania od strony merytorycznej odpowiadał Zespół ds. zrównoważonego rozwoju Core Team, którego liderem jest dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON.

O raporcie

W Raporcie znajdują się założenia, główne tezy oraz wypowiedzi liderów oraz ekspertów branży ogrodniczej. Autorzy raportu wskazują na dotychczasowe osiągnięcia branży ogrodniczej jako fundament do dalszej, zrównoważonej modernizacji polskiego ogrodnictwa.

Mirosław Korzeniowski, Agroekoton

Wspólnie chcemy promować rozwiązania, które spowodują, że będą realizowane wszystkie trzy cele zrównoważenia: środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. W naszym raporcie, wielu ekspertów podkreśla fundamentalną zasadę: bez zapewnienia ogrodnikom opłacalności produkcji nie będzie możliwa realizacja pozostałych celów zrównoważonego rozwoju – mówił Witold Boguta, prezes KZGPOiW. Raport ten jest pierwszym w branży ogrodniczej dokumentem, który jako głos środowiska kompleksowo opisuje szanse i zagrożenia dotyczące jego zrównoważonego rozwoju. Liderzy branży i eksperci mówią w nim o zagrożeniach i szansach wynikających z wprowadzania Europejskiego Zielonego Ładu i strategii powiązanych, FIT for 55, od pola do stołu i strategii bioróżnorodności. Watro więc zapoznać się z tymi tematami w imię rozwoju szeroko rozumianej branży ogrodniczej naszego kraju. Bo właśnie rozwój powinien być celem naszych wspólnych wysiłków. Natomiast zagadnieniem otwartym niech pozostaną kierunki tego rozwoju – mówił z kolei dr Mirosław Korzeniowski, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON, działającego na rzecz zrównoważonego rozwoju, innowacji w rolnictwie i produkcji żywności. W konferencji „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone”, towarzyszącej prezentacji Raportu uczestniczyli m.in. dr Jerzy Plewa, Ekspert TEAM EUROPE, b. Dyr. Generalny DG AGRI oraz Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm RP, a także przedstawiciele świata nauki oraz liderzy branży na co dzień zajmujący się produkcją ogrodniczą.

Jak dowiedzieć się więcej?

Pełna wersja Raportu dostępna jest na stronie: www.grupyogrodnicze.pl

pod adresem: http://www.grupyogrodnicze.pl/promocja/produkcja-integrowana-i-zrownowazona/

CORE TEAM Raport 2023.png

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i WarzywPoprzedni artykułAkademia Uprawy Truskawek – zapraszamy 25 lutego 
Następny artykułNowe oblicze nawożenia. Mniej ale efektywniej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj