Praktycznie o trzmielach

zapylanie malin, trzmiele dla malin
Uprawa malin w tunelach wymaga umieszczenia w tunelach owadów zapylających. Najlepszym rozwiązaniem okazują się tutaj trzmiele. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które decydują o efektywnej pracy tych owadów zapylających.

Jak informuje Tomasz Domański z firmy Koppert, ustawiając ul z trzmielami w tunelu warto ustawić go na stojaku, który zabezpieczy pracujące trzmiele przed wtargnięciem do wnętrza ula np. mrówek. Warto również zadbać o dodatkową osłonę zabezpieczającą ul przed nadmiernym nagrzewaniem. Zastosowanie tych dwóch praktycznych uwag powoduje, że znajdująca się w ulu rodzina trzmiela będzie pracowała efektywniej.

Ważny okazuje się również sam termin umieszczenia ula w tunelu. W przypadku odmian owocujących na pędach dwuletnich należy to wykonać około 7 dni przed kwitnieniem. Dzięki temu plantator ma pewność, że trzmiela rodzina do momentu rozpoczęcia kwitnienia, które u tych odmian jest z reguły bardzo obfite i skoncentrowane w czasie, będzie miał silną kolonię trzmieli. W przypadku odmian owocujących na pędach tegorocznych, gdzie kwitnienie jest rozciągnięte w czasie wystarczy ul z trzmielami umieścić w tunelu na dwa dni przed rozpoczęciem kwitnięcia malin.

Ważne jest również dobranie odpowiedniego ula do rodzaju uprawy. W przypadku plantacji zakładanych w tunelach foliowych warto korzystać z uli pojedynczych – wówczas jeden ul wystarcza na dobre zapylenie roślin na powierzchni od 1500 m2 do około 2500 m2. Z kolei na plantacje polowe warto wprowadzać ule typu Tripol, gdzie znajdują się 3 rodziny trzmieli, a ul jest zbudowany z odpowiednich materiałów zabezpieczających trzmiele przez wilgocią czy słońcem, Mimo tego warto taki ul również odpowiednie zabezpieczyć. W przypadku konstrukcji Tripol, do zapylenia malin na powierzchni 1 ha wystarczają 2 lub 3 takie jednostki.  Poprzedni artykułOcena zastosowanej folii i uwagi dotyczące programu ochrony malin
Następny artykułBorówka zabezpieczona przed ptakami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj