Ocena zastosowanej folii i uwagi dotyczące programu ochrony malin
Jak informuje dr Paweł Krawiec z UP w Lublinie, dzięki zastosowaniu folii wysokiej jakości o nazwie  Luminance THB, oferowanej na polskim rynku przez firmę Haygrove, udało się znacznie obniżyć temperaturę wewnątrz tunelu w porównaniu do upraw realizowanych w polu, co okazało się niezwykle ważne w czasie lipcowych upałów, korzystnie wpływając na kondycję roślin.

Po 8 tygodniach od posadzenia obserwowany jest dynamiczny wzrost roślin, które w większości się dobrze przyjęły, a nawet już kwitną i zawiązują pierwsze owoce. Zastosowanie folii  Luminance THB, korzystnie wpłynęło na temperaturę w tunelu, która nawet z niewielkim wietrzeniem była o kilka stopni Celcjusza niższa niż na zewnątrz.

Od posadzenia roślin malin, konieczne było wykonanie kilku zabiegów fungicydowych, w celu utrzymania dobrej zdrowotności roślin. Stosowano w tym celu takie preparaty jak Zato 50 WG i Switch 62,5 WG. Tegoroczny rok okazał się również wyjątkowo sprzyjający jeśli chodzi o rozwój przędziorków. W tym celu wykonano dwa zabiegi takimi preparatami jak Envidor oraz akarycydem zawierającym abamektynę o nazwie Aceramik 018 EC. Ten rok jest bardzo specyficzny jeśli chodzi o nasilenie występowania porzędziorków, można mówić nawet o prawdziwej ich epidemii. Tam gdzie odpowiednio wcześnie ich nie zwalczano, populacja tych szkodników jest wyjątkowa duża. Na to wszystko nakładają się poważne problemy z uwagi na problemy z zachowaniem odpowiedniej karencji przy stosowaniu np. nowo zarejestrowanych akarycydów, które wykazują bardzo wysoką skuteczność. Takim bardzo dobrym rozwiązaniem było np. odpowiednio wczesne łączne zastosowaniem preparatów Envidor 240 SC i Siltac EC – informował dr. Paweł Karwiec. Poprzedni artykułDrosophila suzukii atakuje owoce w Niemczech
Następny artykułPraktycznie o trzmielach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj