XIX Międzynarodowe Dni Ogrodnika to w dużej mierze święto tutejszego ogrodnictwa szklarniowego, co było również widać po ofercie przygotowanych stoisk, jednak każdy dział branży ogrodniczej mógł znaleźć dla siebie interesujące rozwiązania.

Przykłady takich rozwiązań zaprezentowała firma Promasz z Koluszek produkująca wyposażenie szklarni, ale i nie tylko. Promasz w swojej ofercie ma wózki do zbiorów jeżdżące po rurach (szklarnia), jednak jak zapewniają przedstawiciele firma realizuje zamówienia indywidualne, na przykład wózki do zbiorów na kołach dmuchanych. Na życzenie klienta produkowano są także wózki pod palety. Oferowane wózki rolkowe mogą być wykorzystywane do zbioru bardzo delikatnych owoców. Zbiór może odbywać się bezpośrednio do opakowania, a do urządzenia można również przymocować wagę. Firma posiada w ofercie samojezdne opryskiwacze spalinowe. Jak większość produktów, są one w pełni konfigurowalne. W zależności od położenia rośliny (np. truskawki na rynnach) można zaprojektować opryskiwacz na konkretną wysokość oraz ustawić dysze (np. pod liść).

Firma Promasz ma w swojej ofercie coraz więcej ciekawych maszyn m. in. do zbiorów szklarniowych

Firma Center Plast promowała agrowłókninę Lutrasil PRO z dodatkowymi włóknami wzmacniającymi o szerokości 28,5 m. Agrowłóknina występuje w gramaturach P19 i P23 lub grubsza pod zamówienie klienta. Lutrasil PRO jest łatwa do układania, elastyczna, wytrzymała i przepuszcza więcej promieni UV. Angelika Zelman z firmy Centr Plast rekomendowała także folię perforowaną AGRAVIT, służącą do bezpośredniego okrywania roślin. Warte uwagi są także folie tunelowe oraz siatki przeciwgradowe oferowane przez to przedsiębiorstwo.

Przedstawicielki firmy Center Plast zwracały szczególną uwagę na folię perforowaną ze swojej oferty

Alpha Scents – firma zajmująca się głównie systemami monitoringu owadów zaprezentowała pułapki i wabiki na owady. Jacek Borowiecki – przedstawiciel firmy, szczególną uwagę zwracał na wabik na Drosophila suzukii, który działa do 90 dni. Firma promowała również preparaty MIDDLE-END i BUG-END. MIDDLE-END (dawniej GC-3) to środek na bazie wyciągów z bawełny i kukurydzy. Stosuje się go głównie do ograniczania problemów z mączniakiem rzekomym i prawdziwym. W tej chwili bardzo popularny w szklarniach ziołowych. BUG-END to środek polecany do ograniczania przędziorków, mszyc, mączlika i wciornastka. Jest to również środek na bazie wyciągu z nasion. Działa 3–4 tygodni. Oba preparaty stosowane są z powodzeniem w uprawie warzyw szklarniowych, jednak testy w uprawie truskawek pod osłonami dawały zadowalające wyniki.

W ramach XIX Międzynarodowych Dni Ogrodnika w Gołuchowie uhonorowano również laureatów finału IX Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”.

Nagrodę rozdano w pięciu głównych kategoriach i jednej kategorii specjalnej:

  • warzywnictwo gruntowe – Joanna i Mirosław Szymczak
  • warzywnictwo pod osłonami – Regina i Jarosław Zasuń
  • rośliny ozdobne – Małgorzata i Marcin Głowaccy
  • sadownictwo – Andrzej Stasiak
  • szkółkarstwo roślin ozdobnych – Jan Ciepłucha i Anna Ciepłucha-Kowalska
  • kategoria specjalna – sadzonki i siewki roślin ozdobnych – Tomasz Michalik
Poprzedni artykułJak prowadzić plantacje jagody kamczackiej i dobrze na tym zarabiać?
Następny artykułBorówka: więcej niż dobry rok!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj