Plantacja borówki wysokiej założona  w ramach Borówkowego Factory nawożona jest w oparciu o rozwiązania firmy Agrosimex. W tym roku w trakcie kontynuacji projektu, trzeba będzie zwrócić uwagę na odpowiednie wzmocnienie roślin po chłodnej i deszczowej wiośnie, która zarazem spowodował spore opóźnienie wegetacji roślin.  O tym jak optymalnie nawozić borówkę opowiada Krzysztof Zachaj z firmy Agrosimex.

Założona w 2020 roku plantacja borówki ma za sobą pełny sezon wzrostu. Już jesienią na tej plantacji zastosowany był siarczan wapnia, a nawożenie podstawowe wykonano w oparciu o wieloskładnikowy Rosafert 5-12-24. Dalsze nawożenie będzie prowadzone w formie fertygacji w oparciu o nawozy z serii Ultrasol.

Plantacja borówki po pierwszym roku wzrostu roślin – projekt Borówkowe Factory

Tegoroczny kwiecień należy do jednych z najchłodniejszych miesięcy w historii pomiarów temperatury. Rośliny zareagowały na tę sytuacje opóźnieniem we wzroście, ale również pobieranie wielu składników pokarmowych jest mocno utrudnione. Dlatego na tej plantacji będzie zastosowany nawóz RSM z ASX polifosforan amonu w formie płynnej (aplikacja w pasy herbicycdowe).  Pozwoli to podać azot i fosfor w formie łatwo dostępnej dla roślin. Nawozy takie podane będą w dwóch dawkach. Takie nawożenie potwierdziło swoja skuteczność już w poprzednich latach. Dodatkowo dla pobudzenia roślin do intensywniejszego wzrostu podany będzie nawóz o działaniu biostymulującym – Maral w dawce 3 l/ha w formie fertygacji. Celem tego zabiegu będzie pobudzenie aktywności systemu korzeniowego.

Dobrze zaplanowane nawożenie w okresie poprzedzającym kwitnienie jest szczególnie istotne z punktu widzenia dalszego wzrostu roślin. Wraz z rozpoczęciem kwitnienia roślin ważne będzie zbudowanie masy liściowej i zarazem powierzchni fotosyntetycznej dla roślin. Dzięki temu możliwe będzie dobrze przygotowanie roślin na okres kwitnienia i zawiązywania owoców.

Poprzedni artykułAntraknoza – dlaczego coraz groźniejsza
Następny artykułNawożenie wiosenne borówki. Dlaczego warto dolistnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj