W projekcie Truskawkowych Inspiracji zgromadziliśmy wyjątkową kolekcje późnych odmian truskawek. 8 maja dokonaliśmy wstępnej ocenie roślin. Oceniliśmy ich potencjał plonowania, zaawansowanie w kwitnieniu i kondycję roślin.   

Nowa odmiana ze szkółki Kaack. Pod względem terminu dojrzewania będzie bardzo porównywalna z Malwiną. Na ten moment widać dopiero pierwsze kwiatostany, które są wypychane. Wigor roślin jest bardzo dobry, mają bardzo ciemne liście i nie tworzą zbyt wysokich krzewów.

Florence ze szkółki Niewczas to znana od lat odmiana, sprawdzona już na naszym rynku. Wigor roślin na ten moment jest bardzo dobry. Widać już sporo kwiatów, na każdym krzewie jest już po 6-8 kwiatostanów.

Malwina (również ze szkółki Niewczas) to można powiedzieć standard w grupie odmian późnych. Siła wzrostu, jak widzimy jest bardzo dobra, witalność krzewów również. Dopiero widać pojawiające się grona, więc będzie to odmiana zdecydowanie końca sezonu.  

Destiny to nowość od firmy Poland Plants. Widzimy, że rośliny są pełne wigoru, tworzą bardzo ładne kwiaty. Będzie odmianą wcześniejszą. Jak na razie widzimy wypchnięte około trzech, czterech gron, ale ciągle pojawiają się kolejne. Patrząc na kwiaty można powiedzieć, że owoce będą cechowały się piękną szypułka.

GRA-106 to nowy klon hodowlany z firmy Geoplant Vivai. Odmiana jest późna. Rośliny mają już po 5-6 gron i ciągle pojawiają się kolejne. Odmiana była w poprzednich sezonach bardzo obiecująca i będziemy ją testować dalej.

Talia to również znana już odmian truskawek. Cechuje się  bardzo mocną budową krzewu. Może nie jest zbyt wielki, ale tworzy naprawdę piękne owoce. Wychodzi około tygodnia wcześniej jak Malwina, może nawet 10 dni. Zbiór owoców trwa około 10 dni.

G-145-5 to odmiana truskawek bardzo podobna do Talii, o bardzo dobrym wigorze i bardzo grubych gronach. Rośliny mają po 3-4 kwiatostany, ale to jeszcze nie koniec. Będą jeszcze kolejne. Pojawiaj się pierwsze kwiaty, wiec to będzie raczej odmiany środka sezonu dojrzewania całej grupy odmian późnych.

Hobby – tak będzie nazywać odmiana polskiej hodowli z firmy Hortplant. Widać już bardzo dobry wigor rośli i przede wszystkim ich potencjał plonowania. Niektóre rośliny wypuściły już po 7-8 kwiatostanów i będą jeszcze kolejne. Na każdym gronie będzie po około 5-6 owoców. Wydaje się że będzie to odmiana nieco wcześniejsza od Malwiny.

Jak przewiduje Mateusz Włodarczyk dojrzewanie późnych odmian zgromadzonych w kolekcji Truskawkowych Inspiracji rozpocznie się koło 20 czerwca. Finałowe spotkanie tegorocznej edycji projektu zostało zaplanowane na 6 lipca. Można będzie wtedy obejrzeć i porównać wszystkie odmiany późne, jak również pozostałe 30 odmian wczesnych i średniowczesnych. Zapraszamy!  Poprzedni artykułKonferencja KSPOiW – główne wnioski
Następny artykułOd posadzenia do zbioru malin – praktyczne rekomendacje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj