Porzeczka – sadzenie, uprawa, cięcie oraz pielęgnacja

Całorzędowy kombajn Oskar z oferty firmy Jagoda JPSPorzeczka jest jednym z najbardziej popularnych krzewów jagodowych uprawianych przez polskich plantatorów. Zbierane latem owoce porzeczek słyną ze swojego wszechstronnego zastosowania. Można je spożywać na surowo lub w postaci przetworów czy wypieków. Jednak zanim zdecydujemy się uprawiać porzeczkę, warto jest poznać zasady jej uprawy i pielęgnacji. 

Sadzenie

By zbiór porzeczki był obfity, sadzonkę najlepiej posadzić w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (6,5 pH) na ok 10-15 cm. Najlepiej, by rozstaw między rzędami wynosił 4 m i 50-70 cm w rzędzie. Ten ciężki i pracochłonny proces sadzenia ręcznego warto zastąpić sadzeniem mechanicznym, za pomocą różnego rodzaju sadzarek. Jedną z nich jest sadzarka do krzewów i drzew DARIA, której producentem jest firma JAGODA JPS.

Sadzarka Daria z firmy Jagoda JPS

DARIA jest uniwersalną, jednorzędową maszyną przeznaczoną do sadzenia krzewów jagodowych (porzeczka, agrest, aronia, jagoda kamczacka, świdośliwa) oraz innych krzewów o podobnej wielkości,  a także drzewek dzięki możliwości zdemontowania jednego siedzenia operatora.

Chwasty

Kolejnym etapem w pielęgnacji krzewów porzeczkowych jest proces eliminacji chwastów, który odbywa się głównie wiosną. Do odchwaszczania możemy zastosować różnego rodzaju opryskiwacze lub belki herbicydowe, np.: belkę herbicydową TEKLA.

Belka herbicydowa Tekla z firmy Jagoda JPS

Belka ta przeznaczona jest do zwalczania chwastów pod krzewami na plantacjach jagodowych: porzeczki, agrestu, aronii. Z powodzeniem może być również zastosowana w gospodarstwach sadowniczych pod inne odmiany owoców. Dla ekologicznych gospodarstw idealnym rozwiązaniem na pozbycie się chwastów będzie zastosowanie pielnika.

Od kilku lat w Polsce rozwija się trend mechanizacji gospodarstw prowadzących uprawę ekologiczną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wiodący producent JAGODA JPS ma w swojej ofercie szeroką gamę pielników. Dla młodych krzewów porzeczkowych (o wysokości max. 50 cm) idealnie sprawdzi się pielnik ZUZA.

Pielik Zuza z oferty firmy Jagoda JPS

Maszyna  ta przeznaczona jest do mechanicznego niszczenia chwastów w uprawach rosnących rzędowo w rozstawie umożliwiającym przejazd ciągnikiem. Pielnik doskonale sprawdzi się w uprawach ekologicznych –  ograniczając lub całkowicie eliminując zabiegi herbicydowe, co w konsekwencji przekłada się na znaczne zmniejszenie kosztów uprawy.

Do nieco większych już krzewów możemy użyć pielnika bocznego KLAUDIA, który wyposażony jest w gwiazdę pielącą i talerze kultywatora, dzięki czemu gleba jest spulchniana przed odrzuceniem chwastu, co zwiększa skuteczność pielenia. Jeśli nasze gospodarstwo nie ogranicza się jedynie do krzewów jagodowych, to możemy z powodzeniem użyć go również do pracy w sadach i uprawach, gdzie wymagane jest pielenie boczne.

Pielnik Zuza z firmy Jagoda JPS

Formowanie krzewu

Jednym z najważniejszych etapów pielęgnacji krzewów porzeczkowych jest ich cięcie, które przeprowadza się zwykle na przedwiośniu (zanim zacznie się wegetacja) lub po zbiorach, w drugiej połowie lata. Nie należy przycinać krzewów wiosną, ponieważ w tym okresie rośliny wydzielają z ran dużo soków, co mocno je osłabia. Cięcie porzeczki rozpoczyna się w 4. roku po posadzeniu. Zabieg ten należy wykonywać systematycznie przez kolejne lata.

Podcinacz Former z oferty firmy Jagoda JPS

Porzeczkę ścina się w formę litery V. Zapobiega to przyrastaniu końców pędów i ułatwia kombajnowy zbiór owoców. Podcięcie krzewów sprzyja też zwiększeniu plonów, szczególnie w drugim roku po podcięciu.

By przyspieszyć ten pracochłonny etap, możemy użyć podcinacza FORMER, który – jak sama nazwa wskazuje – formuje krzewy na kształt litery “V”, zapobiegając wrastaniu końców pędów w ziemię.

Koszenie trawy

Nie możemy również zapomnieć o regularnym koszeniu trawy między rzędami. Możemy użyć do tego kosiarko-rozdrabniacze o różnej szerokości roboczej

Mechaniczny zbiór owoców

Do jednych z najbardziej znanych w Polsce kombajnów porzeczkowych należy kombajn półrzędowy JAREK 5.

Półrzędowy kombajn Jarek z oferty firmy Jagoda JPS

Przystosowany jest do zbioru jagód takich jak: porzeczka, aronia, agrest, jagoda kamczacka, malina jesienna i dzika róża. Jarek 5 cieszy się ogromną popularnością ze względu na wysokiej jakości wykonanie, prostą i lekką konstrukcję oraz łatwą obsługę. Kombajn wyposażony jest – w zależności od potrzeb klienta – w jedną lub dwie głowice otrząsające.  Modułowa budowa maszyny umożliwia jej konfigurację według życzenia klienta, dostosowując ją do potrzeb plantacji i specyfiki zbieranych przez nas owoców. Warto podkreślić, że dokładność zbioru kombajnem Jarek 5 wynosi aż 98%.

Zbiór porzeczki kombajnem Jarek 5 z firmy Jagoda JPS

                              

Dla gospodarstw o powierzchni powyżej 15 ha zaleca się użycie kombajnu OSKAR A01. Jest to najnowsza wersja mocowanego do ciągnika kombajnu, który zbiera owoce z całego rzędu. Przeznaczony jest on do zbioru owoców jagodowych takich jak porzeczka, aronia, agrest, jagoda kamczacka, malina jesienna, świdośliwa oraz dzika róża. OSKAR A01 jest całorzędową wersją kombajnu JAREK 5.

Zbiór porzeczki 2022 – OSKAR A01 – JAGODA JPS Agromachines

Organizacja zbioru przysparza rolnikom wiele utrudnień, dlatego wprowadzenie kombajnów na rynek znacznie ułatwiło ten proces. Jeśli korzystamy z usługi wynajęcia kombajnu, to często zmuszeni jesteśmy do zbioru owoców w nieodpowiednim terminie, co wiąże się z mniejszą dokładnością zbioru lub większymi uszkodzeniami krzewów. W przypadku, gdy rozważamy zakup kombajnu, warto zaufać wieloletniemu doświadczeniu producenta i wybrać sprawdzony i dostępny od wielu lat kombajn, jakim jest JAREK 5 czy OSKAR 01.

MASZ PYTANIE? CHĘTNIE POMOŻEMY. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU.

Materiał promocyjny firmy Jagoda JPS Agromachines

Poprzedni artykułMaszyny na Agrotech i inne rozwiązania – fotorelacja
Następny artykułJak przygotować rośliny na trudne warunki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj