Polskie truskawki są najbardziej aromatyczne, najsmaczniejsze i najzdrowsze! Takie słowa padły na konferencji prasowej zorganizowanej 30 maja w Głównym Inspektoracie Sanitarnym w Warszawie. Wzięli w niej udział m.in. Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi i dr Jarosław Pinkas Główny Inspektor Sanitarny. Wspólnie zachęcali do spożywania owoców jagodowych w sezonie ich podaży, w jak największych ilościach.

Konferencja prasowa w Głównym Inspektoracie Sanitarnym zorganizowana została przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w ramach kampanii Czas na Polskie Superowoce. Jej celem jest zachęcenie konsumentów do spożywania owoców jagodowych w jak największych ilościach.

Jan Krzysztof Ardanowski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Dla mnie szczególnie budujące jest to, że producenci różnych organizacji branżowych związanych z owocami jagodowymi działają razem. Poprzez kampanie realizowaną przez KZGPOiW promowane są wszystkie owoce jagodowe w całym okresie ich podaży, od maja do października – mówił Minister Ardanowski, podkreślając przy tym walory owoców jagodowych i ich wpływ na zdrowie. W demokratycznym państwie, każdy sam decyduje co chce kupić. Mając jednak dostępne nasze rodzime owoce, wybierajmy polskie i świeże jagodowe, produkowane blisko miejsc których mieszkamy i żyjemy. W ten sposób wspieramy również polskich producentów i polską gospodarką – dodał szef Resortu.

Dr Jarosław Pinkas również podkreślał walory polskich truskawek, a przede wszystkim ich aromat, którego nie są w stanie zapewnić owoce importowane. Nigdzie na świecie nie ma tak aromatycznych, smacznych i zdrowych truskawek, jak w Polsce. To są prawdziwe cuda, to jest nasze zdrowie. Cieszmy się truskawkami i innymi owocami jagodowymi właśnie teraz, gdy są zbierane przez polskich plantatorów – podkreślał Główny Inspektor Sanitarny.

Truskawki na spotkanie dostarczył m.in. Konrad Kozakiewicz z gospodarstwa Kozacka Truskawka, gdzie właśnie w tym roku realizujemy jako jagodnik wspólnie z firmą Haygrove projekt Truskawki w Tunelach. Przywiezione odmiany pozwoliły poznać różnorodny smak poszczególnych odmian, o czym mogli się przekonać wszyscy uczestnicy spotkania. Oprócz tych odmian obecna była na spotkaniu odmiana ‘Grandarosa’, będąca efektem prac hodowlanych prowadzonych w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach.  O odmianie tej opowiadała sama autorka – dr Agnieszka Masny.

Konrad Kozakiewicz podkreślał jak rożne mogą być smaki truskawek poszczególnych odmian

Kampanię „Czas na polskie superowoce!” realizuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Partnerami KZGPOiW są: Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej. Realizacja zadania odbywa się przy współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA i Stowarzyszeniem Plantatorów Jagody Kamczackiej. Partnerem merytorycznym jest Fundacja Promocji Polskiej Borówki.

Poprzedni artykułOchrona fungicydowa truskawek w czasie dojrzewania owoców
Następny artykułProblemy polskich firm zielarskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj