Truskawkowe warsztaty odbywające się 8 maja w ramach projektu „Truskawki w tunelach” zorganizowanego przez portal jagodnik.pl oraz firmę Haygrove w gospodarstwie „Kozacka Truskawka” w Michałowie, były doskonałą okazją do zapoznania się z różnymi systemami uprawy 20 odmian truskawek. Warsztaty zbiegły się z mroźnymi nocami dochodzącymi do –6oC. Dzięki jednak właściwemu zabezpieczeniu truskawek zarówno na plantacjach polowych (również prezentowanych w trakcie warsztatów) jak też w tunelach kondycja roślin była bardzo dobra i już wkrótce spodziewane są tutaj pierwsze zbiory owoców.

15 odmian truskawek z sadzonek typy tray

W trakcie truskawkowych warsztatów można było dowiedzieć się i zobaczyć jak rośnie 15 odmian truskawek posadzonych w substracie kokosowym (do projektu dostarczyły go firmy Ceres oraz Agronom Plants) oraz na zagonach z sadzonek typy tray uprawianych na 60-dniowy zbiór. Według wyliczeń Roberta Bełdowskiego z firmy Delphy, która doradza w uprawie truskawek w tym tunelu, z niektórych odmian można spodziewać się plonu od 0,6 do nawet 1 kg. Warto było również zapoznać się z rozwiązaniami pozwalającymi zarządzać fertygacją w tym bardzo rozbudowanym projekcie, dostarczonymi przez firmę Poldrip.

20 odmian z sadzonek A+ i MWB

Bardzo ciekawie prezentowały się również kolejne tunele, w których oceniane jest 20 wczesnych i średniowczesnych odmian truskawek posadzonych z sadzonek A+. Na wielu odmianach widoczne były już 2 lub 3 pędy kwiatostanowe, które i tutaj zapowiadają pierwszy niewielki plon. W tych czterech solowych tunelach firmy Haygrove (można było zobaczyć konstrukcje wykonane z rur o średnicy 40 i 50 mm) prowadzone są doświadczenia z różnymi programami nawożenia ustalonymi pod potrzeby projektu oraz warunków gospodarstwa przez firmy: Agrosimex, Intermag, Calfert oraz Yara. Ochrona truskawek w tym projekcie została powierzona firmie Bayer, która swój program ułożyła w oparciu w większości o swoje produktu. Testowane będą tutaj również nowości z zakresu ochrony wprowadzane przez to przedsiębiorstwo w tym sezonie na rynek.

Plantacja polowa

W trakcie warsztatów można było zapoznać się również z kondycją roślin na plantacji polowej odmiany ‘Asia’ rosnącej w sąsiedztwie tuneli, gdzie również testowane jest kilka programów ochrony i nawożenia w dużych bo około 0,8-arowych blokach zaproponowane przez firmy Agrosiemx, Timac Agro oraz Yara Poland. Na tej plantacji bardzo dobrze sprawdziła biała agrowłóknina o nazwie Agromarina dostarczona do gospodarstwa przez firmę Agrimpex. Jej zaletą jest bardzo dobra przepuszczalność dla wody przy równoczesnym bardzo dobrym utrzymywaniu dobrych warunków termicznych. Bez wątpienia potwierdziła swoją przydatność – kwiaty po kilku nocach z temperaturami spadającymi do –6oC były w dobrej kondycji, podobnie jak całe rośliny. Zapewne duże znaczeniu miało tutaj również dobre odżywienie roślin produktami rekomendowanymi przez doradców z firm odpowiadających za nawożenie oraz regularne podlewania i fertygacja roślin. Należy dodać, że w regionie tego gospodarstwa od ponad 2 miesięcy nie padał deszcz.

Tunele firmy Haygrove z owocującą odmianą ‘Asia’

Na zakończenie warsztatów odwiedziliśmy część gospodarstwa, gdzie już od kilku sezonów truskawki uprawia się w solowych tunelach. Rośnie w nich odmiana ‘Asia’ w tym roku był to już jej trzeci sezon owocowania. Odmiana ta jak informował K. Kozakiewicz jest jak dotychczas jego ulubioną w uprawie kreacją, może nie jest najplenniejsza, ale ma za to bardzo dobrej jakości owoce, co doceniają odbiorcy owoców z tego gospodarstwa. W przypadku tej uprawy kolejny już sezon nawożenie oparte jest tutaj w całości na produktach firmy Timac Agro o czym informował Jacek Witkowski z tego przedsiębiorstwa.









Poprzedni artykułTrwają targi Macfrut 2019
Następny artykułHiszpańscy producenci borówki będą protestować 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj