Polacy są zainteresowani samozbiorami


W Polsce rośnie popularność samozborów. 76% badanych deklaruje zainteresowanie samozbiorami polskich warzyw i owoców. To 24,6 mln Polaków, o 1,9 mln więcej niż w 2023 r. Wśród gatunków jakie najbardziej chcielibyśmy zbierać samemu są truskawki (35%), pomidory (31%), jabłka (24%), maliny (23%) i borówki (21%). Te dane pokazują, że tam, gdzie jest to możliwe warto otworzyć swoje gospodarstwa na osoby chcę samemu pozbierać sobie owoce czy też warzywa. Dla wielu gospodarstw, może to być dobra forma dodatkowego zarobku.

76% badanych deklaruje, że jest zainteresowanych samozbiorami polskich warzyw i owoców. Jest to o 6 p.p., więcej Polaków, niż przed rokiem. W maju 2023 takie zainteresowanie wyrażało 70% badanych.

Wśród owoców jakie chcielibyśmy samemu zebrać i w ten sposób lepiej poznać najpopularniejsze są truskawki (35%). Na kolejnych miejscach wymieniane były jabłka (24%), maliny (23%) i borówki (21%). 

Dalej są gruszki (10%), jagoda kamczacka (9%), jeżyny (9%), czarna porzeczka (8%), czerwona porzeczka (8%) oraz minikiwi (6%).

Spośród warzyw najbardziej interesujące są dla Polaków samozbiory pomidorów (31%). To 10 mln konsumentów. Nieco tylko mniej chciałoby zobaczyć uprawę ogórków (19%), papryki (12%) i ziemniaków (11%).

Pozostałe gatunki to poziom od 1 do 3 mln wskazań. Szparagi i marchew 2,6 mln (8% dorosłych Polaków), czosnek i brokuł – 1,6 mln (5%), cukinia i dynie 1,3 mln (4%).

3 na 4 Polaków jest zainteresowana ofertą samozbiorów

Na koniec kluczowa informacja z badań zainicjowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw – 3 na 4 Polaków jest zainteresowana ofertą samozbiorów. To zainteresowanie rośnie pod wpływem bieżącej sytuacji i trendów prozdrowotnych i związanych z eskapizmem (bliżej przyrody, wolniej, spokojniej, dalej od elektroniki). 

Na duży wzrost zainteresowania samozbiorami w ostatnim roku (70% w 2023 r., 76% w 2024 r.) wpływ miały protesty rolników i sadowników. Zwiększyły zainteresowanie jakością żywności. Polska żywność zyskała w oczach konsumentów, w tym warzywa i owoce, które stanowić powinny połowę tego, co jemy.

Komentujący wyniki badań eksperci zwracali uwagę na szansę, jaką niesie zainteresowanie tym, co lokalne i sezonowe. Badania pokazały, że rośnie też nasz etnocentryzm (patriotyzm) zakupowy.

Obok olbrzymiego zainteresowania odwiedzeniem samozbiorami, aż 60% Polaków chce w najbliższej przyszłości kupować więcej polskich owoców i warzyw – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska. 

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Źródła danych: 

Kantar Polska, badania realizowane metodą wywiadów bezpośrednich w domach respondentów (CAPI) na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 lat i więcej (N=1015).

  • Sondaż zrealizowany w dniach 10-15 maja 2024 r. Pytanie: Czy jeżeli miał(a)by Pan(i) możliwość uczestnictwa w samozbiorach, to którymi gatunkami owoców i warzyw był(a)by Pan(i) zainteresowan(a)y? 
  • Sondaż zrealizowany w dniach 15-20 marca 2024 r. Pytanie: Czy zamierza Pan(i) w najbliższym czasie kupować częściej niż dotychczas, poszczególne gatunki naszych polskich owoców i warzyw?

Więcej na temat wzrostu deklaracji zakupowych w materiale: Jak poparcie protestów przekłada się na zakupy polskich produktów?

#Fundusze Promocji

Opracowanie w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zadania „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, IV edycja”.

Poprzedni artykułOstatnia prosta. Nawożenie borówek przed zbiorami
Następny artykułOchrona borówki przed zbiorami. O czym trzeba pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj