„Pokręcona pogoda” wpływa na wzrost borówki. Jak reagować?

Początek tego sezonu wybitnie nie sprzyjała wzrostowi roślin borówki. Dopiero ostatnie ciepłe dni sprawiły, że liście zmieniły kolor na intensywnie zielony, a pędy zaczęły szybko rosnąć. Dlatego program nawożenia i skład pożywki dla borówki, powinien być oparty o obserwację wzrostu roślin i analizę warunków pogodowych. Tak właśnie przygotowywane są zalecenia i programy fertygacyjne przez ekspertów Timac Agro Polska.

W projekcie Borówkowe Factory uczestniczy firma Timac Agro Polska, realizując przy okazji doświadczenia związane z fertygacją opartą na nawozach wieloskładnikowych z biostymulacją z serii KSC. To na ich bazie układane są pożywki dla borówki. Nasze dotychczasowe informacje potwierdziły, że nawożenie prowadzone w oparciu o nawozy KSC wpływa na bardziej dynamiczny wzrost pędów borówki i zakładanie większej liczby pąków kwiatowych. Obserwowaliśmy to już jesienią porównując pędy z kwater kontrolnych i tych nawożonych naszymi mieszankami KSC. Widać to zresztą teraz w czasie kwitnienia – podkreśla Inez Gamrat, doradca z Timac Agro Polska.

W rozmowie z dr Pawłem Krawcem podkreśla konieczność dopasowania programów nawożenia do potrzeb roślin i warunków pogodowych. Ponieważ maj w wielu regionach Polski był dość deszczowy, okazuje się, że wiele składników pokarmowych zostało wypłukanych z gleby. Warto zatem zwrócić uwagę czy rośliny są dobrze zaopatrzone w azot. Odwiedzając naszych klientów wykonujemy szybkie badania refraktometrem i jesteśmy w stanie ocenić jakie składniki są w liściach, a jakie nie są pobierane, bo ich brakuje w glebie – przypomina specjalistka z Timac Agro Polska. Dzięki tak przeprowadzonym badaniom, można w porę zmodyfikować pożywkę tak by zapewnić optymalne odżywienie roślin. Taka jest właśnie rola doradców z Timac Agro Polska – stałej pracy z plantatorami, ale przede wszystkim roślinami, tak by zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu a co się z tym z tym wiąże – jak najwyższe plony i jakość owoców.Poprzedni artykułTruskawka – trwają zbiory (monitoring plantacji, 7.06.2021)
Następny artykuł12-miesięczne borówki i 37 l korzeni. FILM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj