Podniesienie aktywności biologicznej gleby. Czy warto?


Podniesienie aktywności biologicznej gleby ma ogromny wpływ na uprawę roślin. Pozwala zwiększyć efektywności nawożenia, ograniczyć populację szkodników glebowych, a nawet patogenów, które odpowiadają m.in. za choroby systemu korzeniowego. Dlatego warto stosować preparaty mikrobiologiczne, które zawierają różnorodne grupy mikroorganizmów. Przykładem jest MetaControl. Jak z niego korzystać w uprawach jagodowych, czy sadowniczych?

MetaControl – skład mikrobiologiczny preparatu

Meta Control zawiera kilka szczepów pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Są to bakterie Peanibacillus azotofixans (1×105 CFU/g), Bacillus subtilis (1×109 CFU/g), Streptomyces spp. (1×105 CFU/g) oraz grzyby Metarhizium spp. (1×108 CFU/g), Beauveria spp. (1×108 CFU/g), Lecanicilium spp. (1×105CFU/g) i Isaria spp (1×105CFU/g). W preparacie mikrobiologicznym znajduje się również pożywka „na start” dla powyżej wymienionych gatunków.

Jakie korzyści daje stosowanie preparatu mikrobiologicznego MetaControl?

  • W MetaControl znajdują się m.in. bakterie azotowe, które wchodzą w symbiozę z roślinami uprawnymi. Ich zadaniem jest wiązanie azotu atmosferycznego. Zwiększają żyzność gleby i poprawiają efektywność nawożenia. Finalnie wspomagają wzrost i rozwój roślin.
  • Mikroorganizmy w czasie swojego cyklu życia wydzielają substancje należące do różnych grup (m.in. hormony, metabolity i witaminy), które działają na rośliny stymulująco.
  • Mikroorganizmy hamują rozwój grzybów patogenicznych odpowiadających m.in. za zgnilizny korzeni i łodyg. Przykładem są bakterie z rodzaju Paenibacillus.
  • Zarodniki grzybów entomopatogenicznych tworzą niekorzystne środowisko dla szkodników glebowych, np. pędraków, opuchlaków i drutowców, wysokie stężenie zarodników w preparacie jest gwarancją jego wysokiej jakości. Grzyby Lecanicilium zwalczają wciornastki, przenikając do ciała larw uniemożliwiając im dalszy rozwój.
  • MetaControl ogranicza stres fizjologiczny i uszkodzenia roślin. Przyspiesza regenerację roślin po uszkodzeniach.
  • Preparat ogranicza populację szkodliwych mikroorganizmów w glebie. Wiadomo, że gleba nie lubi „próżni”. Podłoża mało aktywne mikrobiologiczne szybko są zasiedlane przez organizmy szkodliwe, w tym patogeny odpowiadające za choroby.

Gdzie i jak stosować MetaControl?

MetaControl stosuje się w uprawach w gruncie, a także pod osłonami. Nadaje się do różnorodnych grup, w tym drzew i krzewów owocowych (np. owoców miękkich). Istnieje kilka sposobów aplikacji preparatu. Przez cały sezon wegetacyjny można stosować go podczas fertygacji. Przed sadzeniem drzew, krzewów czy krzewinek należy wymieszać go z podłożem. Stosowanie w formie oprysku na glebę można wykonać przed sadzeniem (3-4 dni przed) lub po posadzeniu lub siewie. Na tym etapie poprawia także aklimatyzację sadzonek. Opcjonalnym sposobem jest moczenie korzeni przed sadzeniem w roztworze preparatu na około 30 sekund. Metoda jest skuteczna, ale bardziej pracochłonna od powyżej wymienionych.

MetaControl – o tym trzeba wiedzieć!

MetaControl aplikuje się, gdy temperatura gleby wynosi przynajmniej 8-10ºC. Optymalny zabieg wykonuje się w warunkach podwyższonej wilgotności podłoża, np. po opadach deszczu. Najlepiej robić to w dni pochmurne, mikroorganizmy są wrażliwe na bezpośrednie nasłonecznienie. Należy kierować się instrukcją zamieszczoną na opakowaniu produkcji. Korzystanie z MetaControl jest łatwe.

MetaControl to preparat, który wspomaga inne zabiegi pielęgnacyjne w uprawie roślin, w tym nawożenie i ochronę przed chorobami oraz szkodnikami. Dzięki niemu zwiększa się wysokość i jakość plonów.

Więcej informacji o MetaControl: TUTAJ..

źródło: Brinkmann (materiał promocyjny)







Poprzedni artykułNawożenie truskawek po intensywnych opadach deszczu
Następny artykułKondycjonowanie gleby zmęczonej wieloletnią uprawą malin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj