Podaż, popyt i ceny truskawek na giełdzie w Goławinie (10.05.2024)

Na truskawkowej giełdzie w Goławinie (dokładnie w Nowym Przybojewie) dzieje się sporo. Zwiększająca się podaż truskawek może wpłynąć na obniżenie cen, ale póki co wydają się być stabilne. Spore obawy plantatorów budzi niedobór osób do zbioru. Dopiero początek sezonu, a pracowników już brakuje.

Plantatorzy z tego regionu przywożą tutaj na bieżąco towar, często są to truskawki prosto z pola trafiające na lokalny rynek handlowy. Rynek jest co prawda lokalny, ale kupcy przyjeżdżają tu nie tylko z całej Polski, ale też z krajów ościennych. W trakcie sezonu jest tu nawet kilkaset samochodów z truskawkami. Dziś jest 10 maja i mniej więcej od tygodnia już pojawiają się tutaj sprzedający i kupujący. Dzisiaj truskawek jest sporo, cały czas przyjeżdżają nowe auta. Jest piątek po południu, więc podaż jest całkiem spora.

Największa jest podaż truskawek odmiany Rumba

Najwięcej jest truskawek odmiany ‘Rumba’, ale też jest ‘Asia’, pojawia się również ‘Roxana’. Jakość jest dobra w tym roku, jak podkreślają plantatorzy, ale trudno jest o ludzi do zbioru. Coraz mniej jest Ukraińców, truskawki są na polu, ale nie ma kto ich zabrać. Jest sporo obaw przed nadchodzącym sezonem i przed pełnią zbiorów, która już niebawem.

Ceny póki co jeszcze całkiem dobre. Dzisiaj 10 maja utrzymywała się między 20 a 25 zł za dwukilogramową łubiankę. Ale jak mówią plantatorzy, wczoraj była jeszcze wyższa. Można było bez problemu sprzedać truskawki po 25-27 zł. Im więcej truskawek, tym raczej się należy spodziewać, że cena za owoce będzie niższa.

Handel wczesną truskawką utrudnia też niestety konkurencja związana z napływem truskawki z Grecji czy Hiszpanii. Tamtejsze truskawki są sporo tańsze od naszych krajowych, a często na lokalnych bazarach sprzedawane jako polskie. Jest to proceder, z którym już od kilku lat walczą polscy plantatorzy truskawek i któremu trudno się przeciwstawić. Tak więc zachęcamy do sięgania po polskie prawdziwe truskawki po to właśnie też, żeby nasi  rodzimi plantatorzy mogli mieć z tego korzyści, zyski i dalej rozwijać swoją produkcję.Poprzedni artykułOchrona malin przed chorobami i szkodnikami – rekomendacje nie tylko dla tuneli
Następny artykułOchrona borówki w czasie kwitnienia – połączenie dwóch metod ochrony

1 KOMENTARZ

  1. Cena 20 zł /kg za polską truskawkę.
    Kupiłem greckie za 10 zł/kg.
    Jakość truskawki greckiej rewelacja. Polska jeszcze kwaśna.
    Czekam na polskie banany i ananasy.

    Klient stosuje kryterium ceny i jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj