Materiał szkółkarski – co trzeba wiedzieć

Karkasy, gdzie produkuje się korzenie malin do produkcji sadzonek malin

Wytwarzanie elitarnego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych wolnego od wirusów, fitoplazm i wiroidów” to tytuł szkolenia zorganizowanego 26 listopada w IO w Skierniewicach. Poprowadził dr Paweł Bielicki i jako pierwszy przedstawił zagadnienia związane ze stan produkcji elitarnego i kwalifikowanego materiału szkółkarskiego roślin jagodowych w Polsce.

Kategorie materiału szkółkarskiego

Podczas szkolenia został omówiony podział materiału szkółkarskiego na klasy jakościowe. Wyróżniamy tutaj dwie, pierwsza to materiał elitarny, a druga kwalifikowany. Do materiału elitarnego zaliczamy rośliny kandydackie, przedbazowe(PB), bazowe(B) oraz materiał kwalifikowany (C) . Dodatkowo wraz z wejściem do UE pojawił się na rynku materiał CAC.

Dr Paweł Bielicki z IO w Skierniewicach

CAC jest materiałem szkółkarskim roślin sadowniczych wytworzony przez dostawcę i przez niego oceniony, spełniający wymagania w zakresie wytwarzania i jakości określone dla tego materiału.

Rośliny kandydackie są to rośliny stanowiące materiał rozmnożeniowy poprzedzające materiał szkółkarski przedbazowy. Po spełnieniu wszystkich wymogów stają się one roślinami przeznaczonymi do produkcji materiału szkółkarskiego przedbazowego.

Materiał szkółkarski przedbazowy (PB) to taki, który został wytworzony zgodnie z działaniami zapewniającymi zachowanie właściwych cech tej odmiany oraz ochrony przed porażeniem chorobami i szkodnikami w warunkach kontrolowanych. Jest przeznaczony do produkcji materiału bazowego i został uznany po urzędowej ocenie za spełniający wymagania szczegółowe. Rozmnożony został bezpośrednio ze zidentyfikowanej rośliny przeznaczonej do rozmnażania (rośliny matecznej) kategorii przedbazowej lub z rośliny kandydackiej.

Materiał bazowy (B) jest to materiał, który został wytworzony zgodnie z działaniami zapewniającymi zachowanie właściwych cech tej odmiany oraz ochrony przed porażeniem chorobami i szkodnikami. Przeznaczony jest do produkcji materiału kwalifikowanego. Został uznany po urzędowej ocenie za spełniający wymagania szczegółowe. Wytworzony został z materiału kategorii przedbazowej lub z bazowej rośliny matecznej.

Materiał kwalifikowany (C) jest to materiał, który został wytworzony z materiału kategorii elitarnej lub z kwalifikowanej rośliny matecznej. Przeznaczony jest do rozmnażania lub do zakładania nasadzeń owocujących, oraz został uznany po urzędowej ocenie za spełniający wymagania szczegółowe.

Każdy materiał powinien posiadać odpowiednie etykiety. Są dwa rodzaje etykiet (białe i niebieskie) odpowiadają one określonej kategorii. Kolor biały etykiety przypisany jest materiałowi elitarnemu (PB lub B), natomiast kolor niebieski przyporządkowany jest materiałowi kwalifikowanemu (C)

Produkcja materiału przedbazowego

W tym roku w IO w Skierniewicach udało się zgromadzić w specjalnych owadoszczelnych karkasach, w warunkach zapobiegających reinfekcji 36 odmian roślin jagodowych. Były to:

  • 4 odmiany maliny (Beskid, Polka, Pokusa, Veten)
  • 13 odmian truskawek (Elsant, Elsariusz, Filut, Grandarosa, Honeoye, Kent, Markat, Panon, Panvik, Pink Rosa, Selwa, Selvik, Senga Sengana)
  • 3 odmiany agrestu (Biały Triumf, Czerwony Triumf, Invicta)
  • 13 odmian porzeczki czarnej (Ben Lomond, Ceres, Gofert, Ojebyn, Ores, Polares, Polben, Polonus, Ruben, Tiben, Tihope, Tines, Tisel)
  • 3 odmiany porzeczki kolorowej (Detvan, Holenderska Czerwona, Biała z Juterbog)

Pod wielkim znakiem zapytania stoi produkcja przedbazowego materiału roślin jagodowych. Wynika to bezpośrednio z niepewnego losu Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej spółka z o.o. który została niedawno wystawiony na sprzedaż. W takiej sytuacji nie wiadomo kto zostanie nowym właścicielem i jak potoczą się losy ośrodka. W zaistniałej sytuacji 12 odmian maliny, które znajdowały się tam w karkasie zostały przewiezione do IO w Skierniewicach. Tam zostały poddane procedurze sprawdzenia tożsamości oraz zdrowotności, a następnie najprawdopodobniej na wiosnę, zostaną przekazane do OEMS w Prusach.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here