Wielu plantatorów truskawek w dniu dzisiejszym (9 maja 2023) z niepokojem lustruje plantacje truskawek. Sprawdzamy i my jak przetrwały plantacje po kilku nocach z przymrozkami na plantacji w Hornigach. Tam realizowany jest projekt Truskawkowe Inspiracje. Sytuacja nie jest zbyt dobra, na kwiatach widać dużo uszkodzeń jakie spowodowały przymrozki.

Większość plantacji w gospodarstwie Magdaleny i Mateusza Włodarczyków na okres przymrozków została osłonięta agrowłókniną o gramaturze 23 g/m2 z firmy Agrimpex (czytaj również). I całe szczęście. Poszliśmy na fragment pola gdzie zabrakło włókniny na dwa rzędy roślin no i jest dramat. Wszystkie rozwinięte kwiatostany zostały zniszczone przez niską temperaturę. Kwiaty zrobiły się już czarne i nie zapewnią owoców. Pozostają jeszcze nierozwinięte kwiatostany, które być może zaowocują ale plon z tych kwater już na pewno będzie niższy.

https://youtu.be/t2YVvYWh1sU

Tak więc zastosowanie agrowłóknin w celu zabezpieczenia roślin przed przymrozkami jest jak najbardziej zasadne. Pozwala uratować plon i zapewniać dobre zbiory truskawek. Agrwłóknina została już zdjęta z roślin tak by zapewnić przewietrzanie uprawy i dać możliwość wykonania zabiegów ochrony. Pozostaje jednak cały czas gotowa do okrycia plantacji gdyby przymrozki jeszcze miały powrócić.

Rzędy bez okrycia po prawej – wiaty zostały całkowicie zniszczone przez przymrozki

Plantacje truskawek po przymrozkachPoprzedni artykułTrzmiele w tunelowej uprawie malin
Następny artykułOdmiany borówki, a oczekiwania rynku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj