19 lipca w Niderlandach w siedzibie Fall Creek Europe w Meatrik odbyło się coroczne spotkanie Field & Forum. Była to jak zawsze okazja do rozmów o odmianach, rynku i perspektywach na lepszą produkcję i efektywniejszą sprzedaż owoców. Wśród ciekawostek zaprezentowano możliwości kombajnowego zbiorów borówki kombajnem Fine Field.

Spotkanie otworzył i poprowadził Michel Kaczmarek  dyrektor generalny Fall Creek EMEnA. Organizujemy to spotkanie by spotkać się z Wami i porozmawiać o nowych odmianach, i perspektywach dla dalszej uprawy borówki w Europie – mówił Michel Kaczmarek. Hodowla nowych odmian borówek podąża za współczesnymi wymaganiami rynku. Z jednej strony odbiorcy oczekują owoców twardych, dużych, chrupiących i o długiej trwałości. Z kolej dla farmerów ważne są cechy uprawowe jak wzrost roślin, wydajność, łatwość zbioru. Zdaniem Mariusza Padewskiego z Fall Creek współczesne plantacje borówki należy ukierunkować na zbiór mechaniczny, z możliwością przechowywania owoców przez co najmniej 28 dni. To daje możliwość obniżenia kosztów i zarazem sprzedaży na odległe rynki.

Bardzo ciekawie prezentowała się kolekcja odmian borówki Fall Creek. Przygotowano ją w systemie uprawy w donicach. Rośliny rosną w podłożu na bazie kokosu, ustawione są pod daszkami. Zadbano o system rusztowań, a także zabezpieczenia przed przymrozkami. Marcin Wereszczuk reprezentant Fall Creek z Polski zwracał uwagę na odmiany zawarte w kategorii FallCreek Collection. Wśród nich szczególnie interesująco zapowiada się odmiana ArabellaBlue® 'FC14-062′. Jest to odmiana o średnim terminie dojrzewania owoców, ale bardzo dużej dynamice wzrostu. Szybko wchodzi w owocowanie, a dojrzewanie jest skoncentrowane w krótkim czasie. Borówki są twarde, chrupiące, dobrze się przechowują w chłodni po zebraniu. Kolejna z odmian zawarta w Fall Creek Collection to LoretoBlue™ ‘FC11-118’, nieco późniejsza w dojrzewaniu. Owoce są duże, dobrze się przechowują. Obie odmiany od 3 lat są testowane w Polsce i jak do tej pory dobrze znosiły panujące u nas warunki, w tym zimowe spadki temperatur.

Wśród technologicznych ciekawostek zaprezentowano możliwości kombajnowego zbioru borówki kombajnem Fine Filed. Prace nad ta maszyną rozpoczęła w 2018 roku grupa farmerów i konstruktorów. Po pierwszych prototypowych wersjach udało się stworzyć kombajn prawie doskonały. Maszyna jest jednostka autonomiczną, napędzana elektrycznie a energia pozyskiwana jest z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. Podczas przejazdu borówki są otrząsane i pakowane do skrzynek. Do obsługi wystarcza jedna osoba nadzorująca prace maszyny. W ciągu jednego dnia (10-12 godzin) kombajn może zebrać borówki z powierzchni 0,7-1 ha. Średnia wydajność zbioru wynosi 670 kg/godz, a przy dużej ilości owoców może być to nawet powyżej 1000 kg/godz. Jak informował Leon Driessen, na którego plantacji odbywał się zbiór borówki odmiany ‘Draper’, tak zebrane owoce trafią na linie sortownicze i z powodzeniem nadają się do sprzedaży na świeżym rynku.

Dla uczestników spotkania przygotowano również możliwość degustacji różnych odmian borówki. Owoce były oceniane, a najwyższe noty zdobyła odmiana ArabellaBlue® doceniona za wygląd i smak owoców.

Więcej szczegółowych informacji z tego spotkania już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK. #KtoCzytaTenWiePoprzedni artykułCeny borówki w skupach i na targowiskach (26.07.2023)
Następny artykułStacje pogodowe w nowoczesnych gospodarstwach jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj