Zbiory borówki trwają lub wręcz dobiegają końca na wielu plantacjach. Nie oznacza to zaprzestania dbałości o plantacje borówki. Na młodych plantacjach mogą być konieczne jeszcze zabiegi chroniące nowe przyrosty przed chorobami. Tam gdzie jeszcze prowadzone są zbiory borówki zagrożeniem może okazać się muszka plamoskrzydła Drosophila suzuki. Jak zatem zadbać o plantacje?

Podczas lustracji na plantacji borówki odmiany Bluecrop oceniamy nie tylko to jak plonują rośliny w tym sezonie, ale jak zregenerowały uszkodzenia gradowe po ubiegłym roku. Ta plantacja mocno ucierpiała na skutek kilkunastominutowego gradu jaki miał miejsce w ubiegłym roku. Widać zresztą jeszcze cały czas rany na pędach jakie wtedy powstały. Dzięki odpowiednim zabiegom udało się zaleczyć powstałe wtedy rany i w tym roku możemy się cieszyć bujnymi przyrostami nowych pędów – informuje dr Paweł Krawiec. Wśród preparatów jakie były wtedy stosowane ważną rolę odegrał Switch  62,5 WG. Pamiętajmy, że Switch 62,5 WG to nie tylko ochroną owoców przed szara pleśnią i antraknozą. Fungicyd ten doskonale chroni pędy i nowe przyrosty przed szeregiem chorób powodujących zamieranie pędów. Tu doskonale widzimy jak dobrze poprowadzona ochrona przed chorobami w ubiegłym sezonie pozwoliła na odbudowanie potencjału plonotwórczego roślin w tym sezonie – podkreśla Radosław Ptaszek z firmy Syngenta Polska.

Na plantacjach późnych odmian, gdzie zbiory dopiero się rozpoczynają lub wkrótce rozpoczną można jeszcze sięgnąć po Switch. Fungicyd ma 7 dni karencji w uprawi borówki i doskonale zabezpieczy owoce przed szara pleśnią oraz antraknozą oraz poprawi parametry przechowalnicze owoców.

Na plantacjach gdzie trwają jeszcze zbiory borówki warto też zwrócić uwagę na szkodnika jakim jest Drosophila suzukii. W pułapkach odławiają się bowiem się już pierwsze dorosłe osobniki tego szkodnika. Jeśli konieczne będą działania zabezpieczające plantacje przed muszka plamoskrzydłą warto sięgnąć po preparat Affirm 095 SG. Warto przy tym uwzględnić 7 dniowy okres karencji dla tego preparatu.

Zapraszamy na finałowe spotkanie Borówkowego Factory 2 września do Karczmisk, na plantacje dr Pawła Krawca. Rejestracja – https://forms.gle/JnpShEpSJoE8eWvX8

Plantacje borówki na finiszu zbiorów
2 KOMENTARZE

  1. Z przykrością stwierdzam, że ten portal robi się nudny a tym samym malo przydatny. Maslo maślane masłem smarowane. Wielki baner reklamowy. Zero informacji z rynku. Krawiec, switch, signum, agrimpex i płatne pokazy. Ja odpadam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj