Okres przedwiośnia to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Również na borówkowych plantacjach pąki kwiatowe nabrzmiewają, co świadczy że już niebawem rozpocznie się wzrost roślin. Wyraźnie już można odróżnić pąki kwiatowe które są grube i szeroki od wąskich i wysmukłych przylegających do pędów pąków liściowych. I choć widok tych pierwszych cieszy to jednak nie do końca, bowiem gdy zajrzy się do ich wnętrza można się rozczarować …

Jak wynika z informacji docierających do nas od plantatorów z różnych części Polski, wynika że pomimo wydawać by się mogło łagodnej zimy, krzewy borówki w mniejszym lub większym stopniu zostały uszkodzone przez niskie temperatury.

Pąki uszkodzone przez mróz na pędzie odmiany 'Chandler'
Pąki uszkodzone przez mróz na pędzie odmiany 'Chandler’

Może być to efekt nagłego spadku temperatury pod koniec grudnia i w połowie stycznia. Choć pozornie prawidłowo rozwijające się krzewy i nabrzmiewającą pąki mogłyby świadczyć o dobrej kondycji roślin, to już gdy zajrzymy do środka pąków okazuje się, że wiele z nich jest przemarzniętych. Świadczą o tym czerniejące kwiatostany, które bez trudu można dostrzec w nabrzmiałych pąkach. Najwięcej takich objawów jest widoczne na odmianie ‘Chandler’, gdzie na niektórych plantacjach uszkodzone jest 30-40% pąków. Uszkodzenia są też obserwowane na odmianach ‘Spartan’, ‘Nelson’, ‘Duke’ także ‘Liberty’ na niektórych stanowiskach. Dosyć dobrze wygląda póki co ‘Bluecrop’, choć na niektórych plantacjach gdzie w ostatnich dwóch latach były wysokie plony, krzewy są przesilone i mają mniej lub słabsze pąki kwiatowe. Najwięcej uszkodzeń jest na plantacjach w centralnej Polsce oraz w południowych regionach kraju.

Prawidłowo rozwijające się pąki borówki + na przekroju widać już kwiatostan
Prawidłowo rozwijające się pąki borówki + na przekroju widać już kwiatostan
Stosunek pąków uszkodzonych przez mróz do ilości pąków zdrowych - odmiana 'Chandler'
Stosunek pąków uszkodzonych przez mróz do ilości pąków zdrowych – odmiana 'Chandler’

Tak więc dokonując wiosennych lustracji borówkowych krzewów warto zwrócić uwagę także na to jak wyglądają paki wewnątrz. Nie warto też niepotrzebnie wpadać w panikę, bowiem jeśli nawet 20-30% pąków zostało uszkodzonych przez mróz to jeśli krzewy są w dobrej kondycji i tak jest szansa na uzyskanie dobrego plonu, i to nawet lepszej jakości (większy rozmiar jagód). Na ostateczną weryfikacją szkód mrozowych trzeba jeszcze poczekać. Po za tym przed plantatorami jeszcze kolejne zagrożenia, a mianowicie przymrozki wiosenne. Oby i one nie były kolejnym czynnikiem ograniczającym plonowanie borówkowych krzewów w nadchodzącym sezonie.

Zapraszamy do dzielnie się wynikami lustracji Państwa plantacji poprzez komentarze lub informacje i zdjęcia przesłane na adres: mariusz.podymniak@hortusmedia.pl







Poprzedni artykułSklep internetowy Royal Brinkman – łatwe i wygodne zakupy
Następny artykułPolowe pokazy podczas AUT w Warce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj