IV Dni Otwarte Truskawki – w innej lokalizacji

mini tunel, minitunel, dni otwate truskawki, metazet, uprawa truskawek
Tegoroczne IV Dni Otwarte Truskawki odbędą się 25 lipca w miejscowości Górki koło Sosnowicy (woj. lublelskie), ich głównym organizatorem jest tradycyjnie już firma Metazet/FormFlex z Raby Wyżnej. Dotychczasowe spotkania odbywały się na pokazowej plantacji firmy, w której prezentowano różne systemu uprawy truskawek na rynnach pod daszkami i w mini tunelach. Tegoroczne szkolenie zorganizowane zostanie w gospodarstwie produkcyjnym gdzie na powierzchni 35 arów zamontowano mini tunele.

Tegoroczne szkolenie, które organizujemy wspólnie w grupą firm obsługujących producentów truskawek m.in. Yara Poland, Farmer, Budmech, Felvoplant, Geo Polska, BioCont, Teamagro Kruczyńska, Ceres, Hortico, AquaTom oraz Agrimpex jest dla nas bardzo ważne, gdyż odbywa się w gospodarstwie specjalizującym się w uprawie truskawek. Cieszy nas również fakt, że jest to nasz kolejny klient, który zdecydował się uprawiać truskawki na rynnach pod mini tunelami. Konstrukcja ta w naszym przekonaniu, a także osób które zdecydowały się w ten sposób uprawiać z jednej strony zapewnia doby mikroklimat uprawianym truskawkom, a z drugiej minimalizuje nakłady jakie należy ponosić na wietrzenie – informuje Piotr Budny, prezes firmy Metazet.

mini tunel. metazet
Odmiana Evie II uprawiana w mini tunelu wykonanym przez firmę Metazet


Mini tunele mogą stanowić zblokowaną konstrukcję, w której jeden tunel przykrywa 4 rzędy truskawek. Dzięki odpowiedniej wysokości całej konstrukcji oraz przerwom między poszczególnymi tunelami całość podobnie jak daszki nie wymaga wietrzenia. W porównaniu do daszków łatwiejsze jest tutaj poruszanie się maszynami np. do opryskiwania czy możliwość zbierania truskawek nawet podczas deszczu. Większa kubatura tej osłony w porównaniu do daszków zapewnia uprawianym pod nią roślinom lepszy mikroklimat. Firma Metazet w celu wydłużenia sezonu uprawy truskawek pod konstrukcją w Sosnowicy zdecydowała się wyposażyć system w nowe modele drzwi. To rozwiązanie może okazać się bardzo ważne wczesną wiosną lub jesienią, kiedy warunki atmosferyczne bywają niesprzyjające.

Jacek Ordowski, mini tunele
Zenobiusz Bielarczyk z firmy Metazet (z lewej) oraz Jacek Ordowski, który zdecydował się uprawiać truskawki w mini tunelach

O pierwszych spostrzeżeniach dotyczących uprawy truskawek z mini tunelach informuje Jacek Ordowski, w którego gospodarstwie będą odbywały się IV Dni Otwarte Truskawki.

 

Szczegółowy program seminarium towarzyszącemu IV Dniom Otwartym Truskawki podamy już wkrótce.Poprzedni artykułPierwsze borówki w Wielkiej Brytanii
Następny artykułO uprawie i nawożeniu roślin, cz. I

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj