IV Dni Otwarte Truskawki – w innej lokalizacji

mini tunel, minitunel, dni otwate truskawki, metazet, uprawa truskawek

Tegoroczne IV Dni Otwarte Truskawki odbędą się 25 lipca w miejscowości Górki koło Sosnowicy (woj. lublelskie), ich głównym organizatorem jest tradycyjnie już firma Metazet/FormFlex z Raby Wyżnej. Dotychczasowe spotkania odbywały się na pokazowej plantacji firmy, w której prezentowano różne systemu uprawy truskawek na rynnach pod daszkami i w mini tunelach. Tegoroczne szkolenie zorganizowane zostanie w gospodarstwie produkcyjnym gdzie na powierzchni 35 arów zamontowano mini tunele.

Tegoroczne szkolenie, które organizujemy wspólnie w grupą firm obsługujących producentów truskawek m.in. Yara Poland, Farmer, Budmech, Felvoplant, Geo Polska, BioCont, Teamagro Kruczyńska, Ceres, Hortico, AquaTom oraz Agrimpex jest dla nas bardzo ważne, gdyż odbywa się w gospodarstwie specjalizującym się w uprawie truskawek. Cieszy nas również fakt, że jest to nasz kolejny klient, który zdecydował się uprawiać truskawki na rynnach pod mini tunelami. Konstrukcja ta w naszym przekonaniu, a także osób które zdecydowały się w ten sposób uprawiać z jednej strony zapewnia doby mikroklimat uprawianym truskawkom, a z drugiej minimalizuje nakłady jakie należy ponosić na wietrzenie – informuje Piotr Budny, prezes firmy Metazet.

mini tunel. metazet
Odmiana Evie II uprawiana w mini tunelu wykonanym przez firmę Metazet


Mini tunele mogą stanowić zblokowaną konstrukcję, w której jeden tunel przykrywa 4 rzędy truskawek. Dzięki odpowiedniej wysokości całej konstrukcji oraz przerwom między poszczególnymi tunelami całość podobnie jak daszki nie wymaga wietrzenia. W porównaniu do daszków łatwiejsze jest tutaj poruszanie się maszynami np. do opryskiwania czy możliwość zbierania truskawek nawet podczas deszczu. Większa kubatura tej osłony w porównaniu do daszków zapewnia uprawianym pod nią roślinom lepszy mikroklimat. Firma Metazet w celu wydłużenia sezonu uprawy truskawek pod konstrukcją w Sosnowicy zdecydowała się wyposażyć system w nowe modele drzwi. To rozwiązanie może okazać się bardzo ważne wczesną wiosną lub jesienią, kiedy warunki atmosferyczne bywają niesprzyjające.

Jacek Ordowski, mini tunele
Zenobiusz Bielarczyk z firmy Metazet (z lewej) oraz Jacek Ordowski, który zdecydował się uprawiać truskawki w mini tunelach

O pierwszych spostrzeżeniach dotyczących uprawy truskawek z mini tunelach informuje Jacek Ordowski, w którego gospodarstwie będą odbywały się IV Dni Otwarte Truskawki.

 

Szczegółowy program seminarium towarzyszącemu IV Dniom Otwartym Truskawki podamy już wkrótce.
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj