Kolejna edycja spotkania pod hasłem „Owoce jagodowe w tunelach” miała miejsce 8 lipca w Studzieńcu koło Chodzieży. Tym razem firma Haygrove zorganizowała je w gospodarstwie Aleksandry i Mariusza Pietruszków, którzy postawili na najnowsze technologie uprawy truskawek i malin – tunele i systemy bezglebowe. Partnerem spotkania był oczywiście Jagodnik.

Wiedza i praktyka

Spotkanie którego głównym organizatorem była firma Haygrove a patronem medialnym Jagodnik, podzielono na dwie części. Parterami tegorocznego spotkania były firmy Agronom Plants, Poland Plants, Flevoplant, Vivai Mazzoni, Agrimpex, Azelis, Hortico, Centrerplast, Ceres oraz Yara.  Pierwsza część typowo wykładowa poświęcona była zagadnieniom związanym z technologią uprawy malin i truskawek w tunelach. Druga poświęcona była na zwiedzanie nowoczesnego gospodarstwa Aleksandry i Mariusza Pietruszka, podczas którego można było się zapoznać ze szczegółami realizowanej tu produkcji owoców. Ovocowa Farma ma charakter typowo rodzinny, gdyż w działalność związaną z produkcją owoców mocno zaangażowane są już dzieci właścicieli, zwłaszcza syn Benjamin.

Aleksandra i Mariusz Pietruszka stawiają na jakość owoców, w promocji owoców pomaga marka pod jaką są sprzedawane –  OVOC
Organizatorzy i partnerzy spotkania „Owoce jagodowe w tunelach 2017”

Przede wszystkim jakość i smaczne odmiany

Naszym głównym kierunkiem działalności jest produkcja nie tylko owoców, ale owoców najwyższej jakości. Dlatego stawiamy w uprawie na odmiany, które zapewniają jak najlepszy parametry smakowe owoców. Korzystamy z najnowszej wiedzy w uprawie truskawek i malin, dlatego m.in. opiekę nad naszymi uprawami sprawuje firma Delphy – mówiło Aleksandra Pietruszka. Dlatego też w Studzieńcu 8 lipca obecni byli wszyscy przedstawiciel firmy Delphy: Mariusz Padewski, Krzysztof Żabówka i Janusz Cieśla. Truskawki w gospodarstwie Państwa są przede wszystkim uprawiane w tunelach na wysokich rynnach. Stosuje się przy tym różne technologie ich uprawy. Z odmian tradycyjnych uprawiana jest ‘Elsanta’ i’ Flair’. Tę pierwszą posadzono na początku lipca w maty z firmy Ceres. Planowany jest z nich zbiór owoców pod koniec sierpnia, a kolejny po przezimowaniu roślin  – w maju przyszłego roku. Po zbiorze wiosennym uprawa jest likwidowana. Z odmian powtarzających na chwilę obecną uprawiane są ‘Harmony’, ‘Furore’ i ‘Murano’. Wszystkie trzy odmiany sadzono w tym roku na przełomie marca i kwietnia, a w trakcie spotkania wszystkie już owocowały. Oprócz tego uprawia się tez truskawki w polu na wysokich zagonach przykrytych folią.

Maliny także uprawiane są w doniczkach –  w tym roku jest to odmiana ‘Tulameen’, gdzie w trakcie spotkania zbiory były już bliskie zakończenia.

Marek Jamry prezentuje działanie bram zamykanych i otwieranych elektrycznie – to znacznie ułatwia ich obsługę
Truskawki uprawiane na wysokich rynnach – odmiana Harmony

Tunele dopasowane do typu uprawy

Uprawy w gospodarstwie są prowadzone w tunelach z firmy Haygrove. Dla upraw realizowanych na najwcześniejszy zbiór są to tunele pojedyncze super solo Gothic o szerokości nawy 9 m i wysokości w szczycie 4,2 m – w nich uprawiane są Elsanta i Flair. Z kolei dla truskawek odmian powtarzających są to to tunele zblokowane serii 4 (szerokość nawy 8 m, wysokość w szczycie 3,8 m) – wszystkie przykryte folią dyfuzyjną Luminence THB. Najnowsza inwestycja to tunel przeznaczony pod uprawę malin o szerokości nawy 9 m i wysokości w szczycie wynoszącej 4,5 m. Są to wyższe i mocniejsze tunele, przystosowane do uprawy malin, zapewniające odpowiednia kubaturę i odpowiedni klimat dla malin w trakcie uprawy – informował Marek Jamry, z firmy Haygrove.  Dla łatwiejszej obsługi tych tuneli zastosowano w nich bramy rolowane, opuszczane i podnoszone elektrycznie.

Truskawki uprawi się w wysokich rynnach

Spotkanie w gospodarstwie Państwa Pietruszków było ciekawym doświadczeniem zarówno dla tych osób które już zajmują się podobną uprawą, jak też dla tych które planują ją rozpocząć. Jest to na pewno duża inwestycja, a by zapewniła odpowiednie przychody musi być właściwie być zaplanowana i później realizowana. Tu postawiono na najnowsze rozwiązania w uprawie roślin jagodowych, a efektem są zarówno wysokie plony jak też jakość zbieranych owoców. To sprawia, że maliny i truskawki z Ovocowej Farmy mają już swoją renomę, a marka Ovoc zobowiązuje gospodarzy do konsekwentnej produkcji tylko najlepszej jakości owoców.

Jakość – to jest najważniejsze – truskawki odmiany Murano

Szczegółowa relacja ze spotkania już niebawem w czasopiśmie Jagodnik. Zachęcamy do Prenumeraty czasopisma i skorzystania z atrakcyjnych profitów dla prenumeratorów:

Poprzedni artykułMikrobilogiczne preparaty w uprawie malin (półfinał Malinowe Factory 2017)
Następny artykułCeny porzeczek na starcie zbiorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj