Owoce jagodowe tylko dla przetwórstwa, cz.I

technologia uprawy, truskawka, malina, czarny bez, inne, Wild Szymbark, Iława, Polka



Położone w Kamionce koło Iławy gospodarstwo należące do firmy Wild Szymbark Sp. z o.o., posiada 500 ha ziemi (w tym 400 ha gruntów ornych). W strukturze upraw istotną pozycję zajmują owoce jagodowe, uprawia się truskawki, maliny oraz czarny bez, w planach jest posadzenie jeżyn.

Truskawki, mniej ale wydajniej

Większość upraw roślin jagodowych ukierunkowana jest na zbiór owoców dla przemysłu. Plantacje truskawek zajmują 18 ha, uprawiana jest tylko ‘Polka’. Do niedawna były jeszcze nasadzenia ‘Sengi Sengany’, ale obecnie zrezygnowano już z uprawy tej odmiany. Na korzyść ‘Polki’, jak mówi Mateusz Knoblauch, dyrektor produkcji w firmie Wild Szymbark, przemawia lepsza jakość i trwałość owoców.

technologia uprawy, truskawka, malina, czarny bez, inne, Wild Szymbark, Iława, Polka
Mateusz Knoblauch, dyrektor produkcji w firmie Wild Szymbark stawia na uprawę czarnego bzu

Jest ona bardziej odporna na szarą pleśń, ale z kolei wrażliwsza na białą plamistość liści. W ostatnich latach znacznie zmniejszono areał uprawy truskawek, jeszcze niedawno był on 3 krotnie większy. Zdecydowały o tym przede wszystkim trudności z pozyskaniem odpowiedniej liczby pracowników do zbiorów owoców. Zdarzało się nawet, że z niektórych pól w ogóle nie zbierano truskawek. Teraz wolimy mieć mniejszy areał, ale lepiej zadbanych plantacji, dobrze plonujących – mówi M. Knoblauch. W ostatnim sezonie plony ‘Polki’ wyniosły w tym gospodarstwie 18 t/ha.

technologia uprawy, truskawka, malina, czarny bez, inne, Wild Szymbark, Iława, Polka
O kondycję truskawek dba się również po zbiorach

Plantacje prowadzi się w systemie rzędowo-pasowym, rośliny sadzi się w podwójnych rzędach oddalonych o 60 cm, pozostawiając szerszy (90 cm) pas między nimi. W ostatnim czasie zmieniono również sposób nawadniania roślin, zrezygnowano z deszczowni na rzecz nawadniania kropelkowego. To, zdaniem Pana Matusza, daje wiele korzyści, pozwala w bardziej efektywny sposób dostarczać roślinom wodę, lepiej organizować pracę i wreszcie nie przyczynia się do większej presji chorób grzybowych (jak w przypadku deszczowania). W uprawie truskawek sporo uwagi poświęca się ochronie. Choć są to plantacje ukierunkowane na zbiór owoców przemysłowych, wykonuje się minimum 4-5 zabiegów fungicydowych. Najważniejsze według M. Knoblaucha, są zabiegi wykonywane w czasie kwitnienia, które później decydują o kondycji i zdrowotności zbieranych owoców. Najwięcej problemów w uprawie truskawek, podobnie zresztą jak malin (uprawia się tu wyłącznie odmianę Polka) stwarza obecnie zwalczanie przędziorków. W malinach dostępny jest do tego celu jedynie Ortus 05 SC (można go użyć tylko jeden raz w sezonie), ale jest to zdecydowanie za mało biorąc pod uwagę, że do skutecznego wyeliminowania tych szkodników konieczne jest wykonanie co najmniej 2 zabiegów.







Poprzedni artykułNowości nie tylko dla jagodowych
Następny artykułZ optymizmem na kolejne lata

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj