Opuchlaki – jest nowa i już sprawdzona metoda




W drugiej połowie kwietnia lustrujemy plantacje polowe truskawek w regionie Poznania na obecność pędraków. Okazuje się, że w ich zwalczaniu bardzo dobre efekty uzyskano w produkcyjnej kwaterze, gdzie w ubiegłym roku pierwszy raz zastosowano nową mieszankę grzybów do zwalczania opuchlaków. Tam, gdzie ich nie stosowano straty są bardzo duże o czym informuje Łukasz Kołodziej z firmy Ceres.

Używany na plantacji produkt do zwalczania m.in. larw opuchlaków to Klozer. Jest to mieszanka grzybów owadobójczych z rodzaju Beauveria oraz Metarhizium. Są to grzyby atakujące wiele gatunków owadów w szczególności larwy chrząszczy w glebie. Zawarte w preparacie grzyby są szczególnie groźne dla opuchlaków. Zarodniki tych grzybów przyklejają się do ciała larwy i wrastają w jej wnętrze. Następnie grzyb zabija larwę od środka po 7-10 dniach od infekcji. Martwe ciało owada staje się pokarmem dla grzybów które rozprzestrzeniają się w glebie i infekują kolejne larwy. Preparat należy zastosować co najmniej 2 razy w sezonie ze względu na cykl rozwojowy opuchlaków. Pierwszy raz należy zastosować go wiosną, gdy temperatura gleby jest powyżej 5 oC, drugi raz od lipca do sierpnia, tak aby zainfekować szkodniki, kiedy są najbardziej wrażliwe.

Chrząszcze składają jaja do gleby w pobliżu roślin, następnie larwy żyją w glebie nawet kilka lat zanim przekształcą się w owada dorosłego. Pamiętajmy opuchlaki żerują na korzeniach roślin jako larwy, a owady dorosłe uszkadzają liście. Dorosłe chrząszcze nie latają, ale sprawnie chodzą po plantacji, przez co szkodnik ten występuje na plantacji placowo.

Rekomendowana dawka preparatu Klozer to około 2 l/ha, uzależnia się ją od liczebności populacji opuchlaka. Do szybkiego działania mikroorganizmów zawartych w produkcie Klozer należy zastosować pożywkę, która zapewni im odpowiednie warunki do rozwoju. Do tego celu najlepiej zastosować opartą na substancjach organicznych pożywkę Carbogen. Zawiera ona również aminokwasy, które sprzyjają rozwojowi nowych zdrowych korzeni. Koncentrat Carbogen + Klozer powinno się przygotować wcześniej około 24 godziny przed zastosowaniem w uprawie. Oba preparaty należy wymieszać w stosunku 1:1. Mikroorganizmy z preparatu Klozer najlepiej rozwijają się w wysokich temperaturach dlatego koncentrat najlepiej przygotować w temperaturze pokojowej i przetrzymywać do czasu zastosowania w ciemnym miejscu.







Poprzedni artykułZa co kochamy truskawki?
Następny artykułOchrona porzeczki – wiele wyzwań, jedna odpowiedź

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj