W ramach projektu Truskawkowe inspiracje realizowanego w Hornigach testowane i wdrażane są różne rozwiązania do produkcji truskawek. W ich gronie znalazły się również materiały do wyścielania zagonów. Gospodarze zdecydowali się swą plantację założyć na zagonach obłożonych m.in. czarną folią. Jakie efekty daje taki materiał i co warto o nim wiedzieć? O tym informuje Monika Kwaśny z Geo Polska.

Jakie przewagi roślinom i plantatorowi zapewnia czarna folia?

Folia czarna nie przepuszcza promieni słonecznych, więc nie wyrastają pod nią chwasty. To zwalnia plantatorów z konieczności pielenia, a więc jest czynnikiem obniżającym koszty produkcji. Ten aspekt dotyczy także ilości zużywanej po podlewania roślin wody. Nie trzeba pod folię dostarczać jej tak dużo jak w innych systemach, gdyż jej parowanie z gleby tu po prostu nie występuje. Folia zabezpiecza też zagon przed rozmywaniem i deformacją. Zatrzymuje w glebie także nawóz, dzięki czemu rośliny lepiej rosną. Ich wzrost polepsza także szybsze nagrzewanie się okrytego czarnym materiałem zagonu wiosną – mówiła M. Kwaśny.

A co zyskują odbiorcy owoców?

Owoce pozyskane z plantacji prowadzonych w takim systemie są czystsze niż te z upraw na płask. Nie mają kontaktu z glebą, więc nie ma na nich ziarenek piasku. To także przyczynia się do łatwiejszej ich ochrony przed szarą pleśnią, gdyż są bardziej suche i lepiej wyeksponowane. Ważne jest aby folia była dobrze naciągnięta na zagonie, co zabezpiecza owoce przed zaleganiem na niej wody – jest to szczególnie istotne w uprawie na zagonach w otwartym gruncie. W efekcie plon handlowy uzyskany z takich kwater cechuje się wyższą jakością i trwałością w obrocie.

Co warto wiedzieć o folii?

Z informacji przekazanych przez ekspertkę z Geo Polska wynika, że jakość materiału ściółkującego definiuje jego elastyczność, a nie grubość. Ciężkie, sztywne materiały przy rozkładaniu mogą pękać, ściągać się. Elastyczne folie lepiej przystosowują się do kształtu zagonu nawet, gdy trafi się z nim kamień. Nie będą przy tym powstawały uszkodzenia. Drugim aspektem jest żywotność folii. Może ona być wyprodukowana tak, by zapewniła oczekiwany efekt nawet do 4 lat.

Więcej na filmie

Więcej na temat folii do wyścielania zagonów i o innych jeszcze foliach można dowiedzieć się z poniżej zamieszczonego materiału filmowego nagranego w Hornigach:







Poprzedni artykułPokaz owoców truskawek na Macfrut 2022
Następny artykułOptymalne wykorzystanie muraki w zapylaniu kwiatów na plantacjach roślin jagodowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj