Ogrody jak dzieło sztuki

Odwiedzjący zachodnie Pomorze, warto wstąpić do Dobrzycy koło Koszalina. Zlokalizowane są tam unikatowe, jedyne w Polsce otwarte dla zwiedzających Ogrody Tematyczne Hortulus, prowadzone przez Iwonę i Piotra Bigońskich. 27 września miało tam miejsce otwarcie nowych Ogrodów Hortulus Spectabilis, w których stworzono m.in. największy na świecie labirynt grabowy, zajmujący powierzchnię 1 ha i obejmujący 3,2 km ścieżek.


Dotychczas działające Ogrody Tematyczne Hortulus, zajmowały powierzchnię 5,5 ha, a tworzone były przez właścicieli od 1992 roku. Gdy w 2001 roku dokupili oni ziemi, powstała plan na powiększenie ogrodów. Pan Piotr wyrysował wtedy na kartce papieru plan labiryntu, a w 2003 roku zaczęto sadzić pierwsze graby. Po upływie 10 lat efekt jest już imponujący, ściany labiryntu mają 2 m wysokości i 1 m szerokości, ich długość to 3,2 km, na ich stworzenie potrzebne było 18 tys. grabów. Niezwykła jest też wieża widokowa, o wysokości 20 m. Do jej budowy zużyto 47 ton stali i 6000 śrub. Na górny taras widokowy wiodą podwójne schody, niczym splątana nić łańcucha DNA. Z góry można podziwiać nie tylko labirynt i przyległe do niego ogrody, ale przy dobrej widoczności dostrzec również brzegową Bałtyku, oddaloną o 8,5 km.

Uruchomione 5,5 ha ogrodów to dopiero początek ambitnych planów właścicieli. Najważniejsza w życiu jest konsekwencja w tym co się robi i dążenie do obranego celu – powiedział Iwona Bigońska. Tym celem jest kompleks ogrodowy tworzący Ogród Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni, który ma zajmować powierzchnię 30 ha. Od czerwca 2014 roku będą dostępne do zwiedzania labirynt i wieża widokowa, kamienny krąg oraz dolmen, ogrody „Cztery Pory Roku”, angielskie rabaty bylinowe, rosarium z parterami bukszpanowymi oraz ogrody węzłowe i topiary bukszpanowe. W następnych latach przewidziane jest stworzenie m.in. jeziora o powierzchni 3 ha z plażą, ogrodem saun i grotą energetyczną, ogrodu orientalnego, ogrodu zmysłów, ogrodu muzycznego, wrzosowiska, ogrodu skalnego, narodowej kolekcji wybranych gatunków roślin oraz kolekcji roślin zaaklimatyzowanych w strefie 7b.

alt

Nowe ogrody Hortulus Spectabilis będą funkcjonować niezależnie od dotychczasowych Ogrodów Tematycznych Hortulus w Dobrzycy, które jak zwykle czynne będą przez cały rok z wyjątkiem miesięcy zimowych. Dotychczas przyjmowano w nich do 1500 osób dziennie, po uruchomieniu nowych ogrodów liczba zwiedzających może zwiększyć się dwukrotnie – przewiduje Iwona Bigońska.Poprzedni artykuł5 porcji zdrowia
Następny artykułMacFrut – nowości i nagrody „Oscar Macfrut”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj