Odmiana truskawek Duchesse nadaje się do uprawy także w chłodniejszych klimatach

Owoce odmiany 'Duchesse'




Owoce, które wydaje odmiana truskawek ‘Duchesse’ przez jej twórców określane są mianem prawdziwej aromatycznej bomby smakowej. To truskawka krótkiego dnia, która wydaje się być bardzo obiecująca w kontekście jej uprawy m.in. w północnych regionach Europy.

Skąd pochodzi odmiana truskawek ‘Duchesse’?

Odmiana truskawek ‘Duchesse’, którą wyhodowaliśmy w ramach francuskiego programu hodowlanego realizowanego przez firmę Planasa, ma wiele zalet w porównaniu ze znanymi odmianami, takimi jak ‘Elsanta’ cenionej zwłaszcza w krajach Beneluksu czy ‘Malling Centenary’ powszechnie uprawiana w Wielkiej Brytanii – informuje Jorrit de Vries, specjalista w dziedzinie selekcji odmian truskawek i prezes holenderskiego oddziału Planasa. Hiszpańska firma hodowlana specjalizuje się w hodowli odmian gatunków owoców jagodowych uprawianych w różnych regionach świata. Firma posiada ponad 1500 hektarów powierzchni na których prowadzi swe hodowlane prace. Poza hodowlą, Planasa  jest także producentem owoców miękkich, szparagów, awokado i cykorii. Połączenie takich dwóch obszarów działalności sprzyja wytwarzaniu produktów dobrze dostosowanych do oczekiwań ich odbiorców.

Wciąż trwają próby

Dwa lata temu Jorrit de Vries rozpoczął projekt, w ramach którego sprawdzano, które odmiany truskawek z południowych krajów, takich jak Hiszpania, Francja i Włochy poradzą sobie również w Europie Północnej. ‘Duchesse’ została uznana przez francuskich hodowców za dobrego kandydata, a nawet faworyta. Wyniki uprawy tej odmiany w kraju takim jak np. Holandia dają zupełnie inne wyniki niż w Hiszpanii. Dlatego sprowadziliśmy ‘Duchesse’ do Holandii i przeprowadziliśmy szereg testów z nią w tym roku. Odmiana ‘Duchesse’ sprawdziła się już w uprawie wiosennej na przyspieszony zbiór pod osłonami. Teraz prowadzimy próbę z uprawą jesienną. Muszę powiedzieć, że ta próba będzie ekscytująca. W szczególności pytanie dotyczy tego, czy owoce dostatecznie wybarwią się w pochmurne jesienne dni i na początku zimy. Na razie wydaje się, że wszystko idzie dobrze. – mówi Jorrit de Vries.

Kiedy zbierać owoce?

‘Duchesse’, to odmiana dnia krótkiego, która nadaje się do uprawy w różnych okresach roku. Dzięki temu plantator może ją sadzić np. w sierpniu, aby zbierać jej owoce aż do Bożego Narodzenia. Następnie rośliny pozostawione w szklarni, wiosną ponownie zakwitną. Prawdopodobne jest także trzecie kwitnięcie i kolejny zbiór. W sumie w takim scenariuszu możliwe jest trzykrotne prowadzenie zbiorów z jednego nasadzenia w ciągu roku. Pamiętać należy jednak, że pąki kwiatowe są tu inicjowane głównie w warunkach krótkiego dnia. Do celów całorocznej uprawy lepsze wydają się więc typowe odmiany dnia neutralnego, powtarzające owocowanie – informuje Jorrit de Vries.

Czy warto wypróbować ‘Duchesse’?

Według Jorrita de Vries, odmiana truskawek ‘Duchesse’ ma wiele zalet w stosunku do odmian dominujących obecnie na rynku. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że jest mało podatna na szarą pleśń i, jak dotąd, nie stwierdzono u niej objawów Phytopthora cactorum. Kolejną dużą zaletą jest to, że ‘Duchesse’ jest wczesna. A w dodatku jeśli porównać ją do ‘Elsanty’, kreacja z Planasy wydaje bardziej wyrównany plon, podczas gdy ‘Elsanta’ czasami tworzy truskawki, które są zbyt małe lub zdeformowane. Właśnie ten wygląd, kolor ale także długi okres przydatności do obrotu i spożycia są ważne w handlu owocami – konkluduje specjalista.







Poprzedni artykułSortowanie i pakowanie borówki – kompletna linia Krebeck na sprzedaż
Następny artykułSezon 2020 okiem ekonomisty, cz. 3: porzeczka czarna i czerwona

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj