Ochrona truskawek na plantacji polowej – cenne uwagi

W niektórych regionach Polski trwają jeszcze zbiory najpóźniejszych odmian truskawek owocujących w tradycyjnym terminie. Na dobre rozkręcają się zbiory truskawek odmian powtarzających owocowanie uprawianych w gruncie. W ich przypadku warto skorzystać z niektórych rekomendacji dających dobre efekty w uprawie odmian tradycyjnie owocujących. Pozwala to oferować trwałe w obrocie towarowym owoce z ograniczoną liczbą pozostałości substancji aktywnych.

Luna Sensation to produkt, który doskonale radzi sobie ze zwalczaniem szarej pleśni. Warto jednak pamiętać, że skutecznie zwalcza wiele innych chorób truskawek, dotyczy to m.in. antraknozy oraz skórzastej zgnilizną owoców. Ta ostatnia choroba w ostatnich sezonach na wielu plantacjach przysparza problemów z jej zwalczaniem. Zastosowanie na plantacjach truskawek fungicydu Luna Sensation będzie doskonale ograniczało te choroby, ale również zabezpieczało truskawki przed chorobami liści – informowała Barbara Witkowska z firmy Bayer, w trakcie lustracji plantacji truskawek założonej z odmian o późnym terminie owocowania.

Ważnym elementem wpływającym pozytywnie na zdrowotność roślin jest upraw truskawek niezbyt gęstych łanach lub system jednorzędowy, który zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Oczywiście należy zadbać o właściwą technikę ochrony, a więcej dobre naniesienie cieczy roboczej na opryskiwane rośliny. Odgrywa ona szczególnie ważną rolę stosując preparaty kontaktowe, takie jak Serenade ASO czy Teldor.

Na wielu plantacjach truskawek, najpóźniej na dwa tygodnie przed kwitnieniem wykonywany jest zabiegi preparatem Movento. Doskonale radzi sobie ze zwalczaniem roztocza truskawkowca, ale również ogranicza populację mszyc oraz przędziorków. Zabieg tym produktem powinien być wykonany na początku rozwoju populacji roztocza truskawkowca. W przypadku zabiegów Movento warto pamiętać o zastosowaniu tego produktu w dużych dawkach cieczy roboczej co pozytywnie wpływa na pobieranie substancji aktywnej tego produktu przez rośliny – rekomendowała B. Witkowska.

Wartym uwagi produktem, do zwalczania szkodników na plantacjach truskawek jest również Fitter. Pomaga on kontrolować populacje wielu szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki. Ten biologiczny produkt można z powodzeniem stosować w czasie zbiorów, gdyż nie ma okresu karencji i nie wprowadza do roślin nowej substancji aktywnej. Fitter jest biologicznym insektycydem i akarycydem o działaniu kontaktowym. Środek powoduje uszkodzenie kutikuli szkodników, po czym wnika do ciała owada i zaburza osmoregulację i wymianę gazową. Prowadzi to do śmierci szkodnika. FiTTER wykazuje skuteczność w zwalczaniu owadów i roztoczy w stadium larwy, postaci dorosłej, a w niektórych przypadkach również jaja. W przypadku tego produktu należy pamiętać o jego bardzo dokładnym naniesieniu na górną i dolną stronę blaszki liściowej aby właściwie zadziałał. Unikając spływu powierzchniowego – informuje B. Witkowska z firmy Bayer.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here