Ochrona truskawek na Demo Farmie
W ramach doświadczeń truskawkowych prowadzonych na Demo Farmie Truskawkowej w okolicach Buczka testowano kompleksowy program ochrony truskawek zaproponowany przez firmę Bayer. Skuteczność tego programu oceniano na późno dojrzewającej odmianie 'Jive’.

Pierwszym wczesnowiosennym zabiegiem na Demo Farmie Grupy truskawkowej, która wchodzi w skład systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA było potraktowanie roślin preparatem biologicznym Serenade ASO (w przypadku truskawek ma on obecnie rejestrację w uprawach pod osłonami). Produkt ten zastosowano w celu ochrony zapobiegawczej, wykonano nim dwa zabiegi. Przed kwitnieniem rośliny opryskiwano fungicydem Pomarsol Forte 80 WG. W okresie kwitnienia plantacje dwukrotnie opryskiwano fungicydem Luna Sensation 500 SC. Warto pamiętać, że ten dwuskładnikowy preparat zwalcza nie tylko szarą pleśń, ale również szereg chorób liści w tym białą plamistość liści i mączniaka prawdziwego. Termin tych zabiegów ustalano w oparciu o komunikaty podawane przez stacje meteorologiczne w ramach projektu Vademecum. W czasie zbioru owoców stosowano także preparat Teldor 500 SC, który doskonale zabezpiecza truskawki przed wtórnym porażeniem przez grzyby powodujące pleśnienie owoców. W okresie intensywnego wzrostu liści do początku kwitnienia można również zastosować produkt Zato 40 WG, który zabezpieczy truskawki przed mączniakiem prawdziwym.

Uzupełnieniem programu ochrony fungicydowej był zabieg przeciwko przędziorkom, do zwalczania których zastosowano Envidor 240 SC. Zastosowano go przed kwitnieniem, co pozwoliło dobrze ograniczyć na długi czas populację przędziorka chmielowca. Produkt ten dobrze sprawdza się stosowany po zbiorze owoców.

Bayer_Zato_750x200_2

Poprzedni artykuł5-ta Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa w Ashford
Następny artykułSiódma edycja TSW – 11 i 12 stycznia 2017!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj