Ochrona malin przed szkodnikami i chorobami w okresie wzrostu wegetatywnego
W ramach projektu Malinowe Factory 2023 w dniu 10 maja prowadzimy lustracje malin na obecność przędziorków. Sprawdzamy zagrożenia ze stronach chorób i przedstawimy rozwiązania pozwalające prawidłowo prowadzić ochronę. Uwaga na mikropęknięcia powstałe na pędach w wyniku panujących w ostatnich dniach niskich temperatur.

W tunelach foliowych jak również w uprawach gruntowych obserwowana jest dosyć duża populacja przędziorków. Konieczne jest przeprowadzenie w tym celu lustracji. Po stwierdzeniu obecności tych szkodników należy przeprowadzić zabiegi zwalczające.

W tym celu można zastosować np. Fitter, który działa mechanicznie na szkodniki. Warto pamiętać, aby produkt ten stosować w bloku – 3-4 zabiegi zabiegi w odstępie 7-8 dni. W przypadku bardzo dużego zagrożenia celowe będzie sięgnięcie po produkty chemiczne działające systemicznie.

Aktualnie trzeba przygotować się do zwalczania rdzy maliny i prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu w uprawach polowych jak też gruntowych wykonać pierwsze zabiegi zwalczające tego patogena. W tym celu można sięgnąć po produkt Zato 50 WG w bloku 2 zabiegów po sobie lub wymiennie zamiast jednego zabiegu produktem Zato 40 WG zastosować fungicyd Luna Experience 400 SC. Produkty te pozwolą również zabezpieczyć młode pędy przed chorobami, które na skutek niskich temperatur powodujących mikropęknięcia na pędach będą je infekowały.

Więcej o pojawiających się zagrożeniach ze strony szkodników oraz chorób i jak skutecznie je zwalczać w uprawie malin oraz jak ograniczyć liczbę pozostałości w tej uprawie dowiecie się z materiału filmowego.

Archiwum Malinowego Factory

Uzyskaj dostęp do materiałów z poprzednich edycji!Poprzedni artykułNowy nawóz do borówek. Dlaczego warto go zastosować?
Następny artykułTruskawki kwitną, ale … są już poważne problemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj