W uprawie borówki zaleca się stosowanie dość wąskiej grupy nawozów. Najlepsze te, które dostarczają potrzebnych roślinom składników pokarmowych, a równocześnie wpływają na obniżenie odczynu gleby. Dość ciekawe rozwiązania w tym zakresie ma firm ICL. Jeden z nawozów będzie w tym roku testowany w projekcie Borówkowe Factory.

Doświadczenie z nawozem Polisulfat zostało założone na kwaterze z odmianą Duke. Rośliny po dość silnym gradobiciu w 2021 roku, zregenerowały uszkodzenia i wypuściły sporo nowych pędów. Nie bez powodu polecamy ten nawóz do nawożenia borówki. Wszystkie zawarte w nim składniki pokarmowe są w formie siarczanów, co będzie miało wpływa na stabilizację odczynu gleby. Stopniowo uwalniający się wapń z siarczanu wapnia, powinien zapewnić stabilne zaopatrzenie roślin w wapń, a tym samym będzie wpływał na dobra jakość owoców – informuje Diana Wieczorek z firmy ICL.

Polisulfat, to 4 składnikowy nawóz zawierający siarkę (47%), wapń (17%), potas (14%) i magnez (6%). Powstaje jest z naturalnej kopaliny polihalitu, która po wydobyciu jest jedynie kruszona i pakowana do worków. Nie zawiera żadnych syntetycznych dodatków i może być stosowany także w uprawach ekologicznych.

Kwatera odmiany Duke gdzie prowadzone jest doświadczenie firmy ICL

W tym okresie gdy zaczyna się już kwitnienie borówki, warto je wzmocnić poprzez nawożenie dolistne. Tu ekspertka z firmy ICL, zaleca użycie nawozu Agroleaf Power High P, z wysoką zawartością fosforu ale też kompletem pozostałych makroelementów i mikroskładników.Poprzedni artykułPłatności bezpośrednie i ekoschematy dla producentów roślin jagodowych
Następny artykułOchrona malin przed szkodnikami i chorobami w okresie wzrostu wegetatywnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj