Kraje UE zobowiązały się do posiadania 25% rolnictwa ekologicznego do 2030 r.


Europejscy ministrowie rolnictwa z 27 krajów Unii Europejskiej jednogłośnie zobowiązali się, że do 2030 r. 25% powierzchni rolnej będzie przeznaczone na produkcję ekologiczną. Ministrowie złożyli to zobowiązanie na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, które odbyło się w Brukseli. Według unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego to nowe zobowiązanie to prawdziwy zielony pakt.

Europejscy ministrowie rolnictwa podkreślili potencjał produkcji ekologicznej w gospodarce wiejskiej, korzyści jakie przynosi ona gospodarce oraz to, że jest źródłem tworzenia miejsc pracy, zgodnie z wnioskami uzgodnionymi przez 27 ministrów. Z zadowoleniem przyjęli również propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą promowania zrównoważonej produkcji i osiągnięcia tego celu, wpisującego się w ramy strategii „Od pola do stołu” Europejskiego Zielonego Ładu.

Rada stwierdziła również, że każde państwo członkowskie musi wnieść swój wkład w ten wspólny cel. Jak zauważył Wojciechowski, niektóre państwa członkowskie mają już rozwinięty sektor ekologiczny, podczas gdy inne będą musiały go eksploatować, dlatego Bruksela zaleca opracowanie planu działania.

„Mamy zamiar osiągnąć te cele. To pozytywny znak. Rozwój rolnictwa ekologicznego jest jednym z priorytetów Brukseli i jednym z najważniejszych elementów CAP i zielonej architektury” – stwierdził polski komisarz.

Jednym z krajów, które skorzystało z możliwości potwierdzenia konkretnego planu dla rolnictwa ekologicznego, była Hiszpania. Minister rolnictwa Luis Planas potwierdził, że rząd określi konkretną ścieżkę dla produkcji ekologicznej, która obejmie działania promujące uprawę i konsumpcję tego rodzaju żywności.

Znalezienie wspólnego języka ze Stanami Zjednoczonymi

Spotkanie ministrów rolnictwa obejmowało wideokonferencję z amerykańskim sekretarzem rolnictwa Tomem Vilsackiem, która była okazją do znalezienia wspólnej płaszczyzny dla zrównoważonej produkcji rolnej ze Stanami Zjednoczonymi.

„Jesteśmy zainteresowani promowaniem europejskich standardów. UE jest bardzo zainteresowana tym, aby handel odbywał się bez zakłóceń i dąży do zabezpieczenia eksportu” – powiedział Wojciechowski.

Źródło: hortidaily.com





Poprzedni artykułDziękujemy i zapraszamy na plantacje!
Następny artykułDrosophila suzukii – odławiają się pierwsze osobniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj