O porzeczkach w międzynarodowym gronie




W dniach 2-6 czerwca 2014 roku w Białowieży odbędzie się IV Międzynarodowa Konferencja Porzeczkowa, której organizatorem jest Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki (KSPCP) oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Czarnej Porzeczki (IBA). Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Organizatorzy przewidują, że w tegorocznej Konferencji Porzeczkowej udział weźmie ponad 250 osób. Oprócz uczestników z Polski obecni będą również goście z Austrii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Japonii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Polska jest znaczącym producentem owoców nie tylko w Europie, ale i w świecie. W przypadku czarnej porzeczki pozycja naszego kraju, jako producenta tych owoców od wielu lat jest dominująca (ponad 50% produkcji światowej to owoce z Polski). Gatunek ten w naszym kraju cieszy się dużą popularnością wśród sadowników. Dla plantatorów informacje związane z wielkością produkcji owoców, czy pozycja Polski w Europie i świecie nie jest najważniejsza. Istotna jest przede wszystkim opłacalność produkcji, która zależy nie tylko od nakładów finansowych poniesionych na założenie i prowadzenie plantacji, ale głównie od wysokości plonów i cen skupu. Powierzenie przez IBA Polsce organizacji IV Międzynarodowej Konferencji Porzeczkowej pozwoli na zwrócenie większej uwagi „rynków” na problemy polskich plantatorów.

Podczas konferencji prezentowana będzie najnowsza wiedza z zakresu uprawy i ochrony, zostaną przedstawione wyniki badań dotyczące hodowli nowych odmian czarnej porzeczki oraz prozdrowotnych właściwości owoców tego gatunku. Część wykładów zostanie poświęcona ekonomii rynkowej, a w szczególności bilansowaniu produkcji i popytu, opłacalności i przyszłości w produkcji owoców czarnej porzeczki. Zróżnicowane tematy prelekcji oraz międzynarodowe grono uczestników konferencji, reprezentowane przez przedstawicieli różnych środowisk będzie doskonałym miejscem do dyskusji i wymiany doświadczeń. W programie konferencji przewidziane są sesje naukowe (w dniach 2-4 czerwca) oraz warsztaty terenowe na plantacjach największych krajowych i światowych producentów owoców czarnej porzeczki. Wystawy oraz pokazy maszyn i urządzeń podczas pracy zaplanowane są w dniu 5 czerwca „dzień otwarty KSPCP i firmy Bayer CropScience”. Dzięki wsparciu licznych sponsorów, a w szczególności firm: New Holland, Bayer CropScience i WEREMCZUK FMR wszyscy zainteresowani będą mogli w dniu 5 czerwca bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach terenowych na plantacjach.

Rejestracja uczestników i pełny program znajduje się na stronie internetowej: www.iba2014.pl







Poprzedni artykułZakładanie plantacji borówki na torfach
Następny artykułOptymalna folia do tuneli z uprawą maliny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj