Strona główna aktualności Ważna debata w Senacie RP o przetwórstwie owoców w Polsce

Ważna debata w Senacie RP o przetwórstwie owoców w Polsce

W trakcie debaty zorganizowanej 29 października w Senacie RP poruszano ważne tematy dotyczące przyszłości przetwórstwa w Polsce. Główne wątki dotyczyły sytuacji na rynku jabłek. Wiele jednak z omawianych tematów są bardzo ważne również dla producentów owoców jagodowych. 

Tego typu spotkanie ma sens, jeżeli rozmowa będzie bardzo szczera. Tylko wspólnie możemy rozwiązać obecne kłopoty sadowników – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski zwracając się do uczestników konferencji. W trakcie konferencji szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że obecne problemy ze sprzedaż jabłek są wypadkową kilku czynników. Przede wszystkim wynikają z ogromnej nadprodukcji – bardzo duży urodzaj i nadmierne nasadzenia. Nie jest też dostosowany rodzaj produkcji do zapotrzebowania, a ponadto brak jest naszych zakładów przetwórczych, które zagospodarowałyby nadwyżki przerabiając jabłka na koncentrat jabłkowy.

Wkrótce powstanie polska firma przetwórcza. To powinno oddziaływać, chociaż w pewnym stopniu, stabilizacyjnie na rynek – poinformował minister.

Według ministra nie można z publicznych środków dofinansowywać takich firm, a sadownicy powinni budować własne przetwórnie. Muszą też być umowy kontraktacyjne, aby unormować rynek.

Sama branża musi się zrestrukturyzować, bez tego sytuacja się nie zmieni – stwierdził minister dodając, że to producenci owoców i warzyw samodzielnie podejmują decyzję co i ile produkują.

Sadownictwo to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. Ogromne nasadzenia maja miejsce w Rosji, Chinach, Uzbekistanie czy w innych krajach. To pokazuje jak szybko zmienia się światowy rynek jabłek – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że ograniczone są możliwości wzrostu spożycia wewnętrznego, czy też znacznego zwiększenia eksportu. Nie mniej jednak, jeżeli przedstawiciele branży uważają, że są niezbędne zmiany w zakresie promocji i wykorzystania funduszy promocji, to minister widzi możliwości wprowadzenia takich zmian.

Z przebiegiem całej konferencji można zapoznać się dzięki nagraniu całej konferencji i jej udostępnieniu przez Senat RP. Zapraszamy zatem do oglądania materiałów z konferencji pt. „Przetwórstwo owoców w Polsce: uwarunkowania i perspektywy”, organizowana przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Cz. I

Zapraszamy do udziału on-line w konferencji pt. „Przetwórstwo owoców w Polsce: uwarunkowania i perspektywy”, organizowana przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.➡️Celem spotkania jest przeprowadzenie debaty na temat branży przetwórstwa owoców i jej znaczenia w przemyśle spożywczym oraz rozwój sektora w Polsce. ?Przedstawione zostaną doświadczenia przedstawicieli przemysłu przetwórczego, wyzwania, zagrożenia i problemy istotne z punktu widzenia gospodarki i konsumentów. ?W konferencji wezmą udział przedstawiciele administracji rządowej, samorządu terytorialnego, przedstawiciele przemysłu przetwórstwa owocowego, związki i organizacje rolnicze, a także eksperci, rolnicy i sadownicy.

Publiée par Senat Rzeczypospolitej Polskiej sur Lundi 29 octobre 2018

Cz. II

Konferencja pt. „Przetwórstwo owoców w Polsce: uwarunkowania i perspektywy” – cz. II

Druga część konferencji pt. „Przetwórstwo owoców w Polsce: uwarunkowania i perspektywy”, organizowana przez senacką Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Publiée par Senat Rzeczypospolitej Polskiej sur Lundi 29 octobre 2018Poprzedni artykułKontrole ukraińskich malin na granicy
Następny artykułPracownicy z Ukrainy poszukiwani! Czy branża ogrodnicza wytrzyma konkurencję na rynku pracowników z Ukrainy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj